Europa Wiadomości

Czesi chcą odkupić szczepionki AstraZeneca od Danii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal medianarodowe.com Jan Hamaczek, wicepremier Czech, powiadomił o chęci zakupu preparatu AstraZeneca od Danii. Ponadto zapowiedział wizytę w Rosji w celu nabycia szczepionki Sputnik V.

We wpisie, wicepremier Czech poinformował, że ambasador w Kopenhadze ma skontaktować się z urzędami w celu zakupu szczepionki AstraZeneca. Podkreślił, że kraj jest w stanie wykupić cały duński nakład preparatu.

Uprzednio, rząd Danii podał do wiadomości publicznej informację o zaniechaniu szczepień Astra Zeneką. – W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą – powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia.

W innym wpisie, Jan Hamaczek poinformował o planach dotyczących szczepień. – Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków – napisał.

Wizyta czeskiego wicepremiera w Rosji będzie pierwszą od 15 lat. Kluczowa ma być rozmowa z ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Jak powiedział Hamaczek w wywiadzie dla agencji CTK, politycy mają poruszyć wyłącznie temat dostaw szczepionki. W delegacji czeskiej znaleźć się ma Andrej Danko, szef Słowackiej Partii Narodowej znany z dobrych relacji z Rosją.

Czeskie media przypomniały, że miesiąc temu kraj podejmował próby uzyskania szczepionki od państw rezygnujących. Andrej Babisz, premier Czech, w odpowiedzi poinformował, że nikt nie przyjął oferty.

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!