Europa Świat Wiadomości

Czechy drugim państwem po USA, które uznało Jerozolimę za stolicę Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MSZ Czech wydało oświadczenie, w którym uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela. Na razie jednak czeskie władze nie przeniosą swojej ambasady z Tel Awiwu. Nastąpi to dopiero po rozmowie z partnerami regionalnymi. Republika Czeska jest drugim państwem na świecie po USA, które poparło decyzję Trumpa.

– „Republika Czeska obecnie, przed podpisaniem pokoju między Izraelem i Palestyną, uznaje Jerozolimę za faktyczną stolicę Izraela w granicach linii demarkacyjnej z 1967 roku” – deklaruje czeskie MSZ.

Czesi zaznaczają, że postrzegają Jerozolimę jako stolicę zarówno Izraela, jak również i przyszłego państwa palestyńskiego.

MSZ zapowiedziało, że Czechy nie planują obecnie przeniesienia do Jerozolimy swojej ambasady.

– Republika Czeska wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE, za konkluzjami Rady Spraw Zagranicznych UE, uważa Jerozolimę za przyszłą stolicę obu państw, mianowicie Państwa Izrael i przyszłego Państwa Palestyny. Ministerstwo może zacząć rozważać przeniesienie czeskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy tylko na bazie rezultatów negocjacji z kluczowymi partnerami w regionie i na świecie – zapewniła czeska dyplomacja.

Lista państw, które potępiły decyzję Białego Domu, jest jednak znacznie dłuższa. Z największą wściekłością zareagowały państwa arabskie, które już wcześniej zapowiadały, że region stanie w ogniu.

Źródło: wolnosc24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!