Europa Wiadomości

Czechy chcą płacić Ukraińcom za powrót do domu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czechy przygotowują specjalny program, majaćy doprowadzić do dobrowolnego powrotu ukraińskich imigrantów do swojego kraju – podała w poniedziałek agencja UNIAN.

Czechy mają juz dość ukraińskich “uchodźców wojennych”. I to do tego stopnia, że zamiast trzymać ich na miejscu, wolą im płacić za powrót do domu.

Agencja UNIAN powołując się na czeskie radio publiczne ujawniła fragmenty projektu nowelizacji czeskiej ustawy, zwanej “lex Ukraina”. Ustawa ta reguluje prawa i obowiązki ukraińskich “uchodźców wojennych” w Czechach. Niwelizacja przewiduje zwrot części kosztów w przypadku decyzji powrotu “uchodźców” na Ukrainę.

Program powrotu “uchodźców” zostanie zatwierdzony i uruchomiony po ostatecznym podjęciu przez czeski rząd decyzji o rodzaju wsparcia dla Ukraińców. Jak tłumaczą autorzy projektu, chociaż sytuacja na Ukrainie pod wieloma względami nie jest zadowalająca, należy oferować pomoc Ukraińcom zainteresowanym powrotem do ojczyzny.

Informacje czeskiego MSW wskazują, że pod koniec ubiegłego tygodnia w Czechach przebywało ponad 360 tys. “uchodźców” z Ukrainy. ICh obecność prowadzi do konfliktów społecznych, a także wzrastającej przestępczości.

Według danych opublikowanych przez Ukraiński Instytut na rzecz Przyszłości (Ukrainian Institute for the Future), od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do kraju nie wróciło 8,6 mln obywateli tego kraju. W maju br. szacowana liczba osób, żyjących obecnie na Ukrainie, to 29 mln.

OD REDAKCJI: Słowo “uchodźcy” podajemy w cudzysłowie nie ze względu na złośliwość wobec Ukraińców, ale ze względu na prawo międzynarodowe. To mówi, że uchodźcą wojennym jest się tylko i wyłącznie w pierwszym, wolnym od  działań zbrojnych kraju, którego granicę przekroczono podczas ucieczki ze strefy wojennej. Czechy nie graniczą z Ukrainą.

Polecamy również: Ukrainiec handlował amfetaminą. Został aresztowany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!