Wiadomości

Cudzoziemcy bez szczepień nie wjadą do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odra idzie ze wschodu – alarmuje „Rzeczpospolita”. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w rozmowie z gazetą, że w resorcie trwają prace nad projektem, który zakazywałby wjazdu do Polski nieszczepionym obywatelom państw trzecich.

– Polscy obywatele są bezpieczni. Wyszczepialność powyżej 95 proc. daje nam ochronę przed epidemią – zapewnił min. Łukasz Szumowski.

Również główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas mówił w niedzielę w TVN24, że „mamy odrę zawleczoną z zagranicy, własnej odry nie mamy od kilku lat”. Wyraził też nadzieję, że „uda nam się zachować status kraju wolnego od odry rodzimej”.

Pinkas podkreślił, że powinniśmy wymagać szczepień od obcokrajowców, którzy pozostają w Polsce na dłużej.

– Powinniśmy zapytać, „czy byłeś szczepiony i czy nie powinieneś tego zrobić” – oznajmił.

Przyznał, że obecna sytuacja epidemiologiczna „wymaga intensywnych prac, żeby szczególnie cudzoziemcy, którzy pracują u nas dłużej, byli zaszczepieni”. Podkreślił, że dotyczy to przede wszystkim osób, które są zatrudniane do opieki nad dziećmi.

– Pracujemy obecnie wspólnie z ministrem MSWiA, żeby doprowadzić do jakiejś racjonalnej regulacji. Jednak musi się to odbywać w sposób bardzo delikatny – powiedział szef GIS.

Według danych inspektoratu liczba zachorowań na odrę na Mazowszu wzrosła do 18 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!