Polska Wiadomości

Coraz więcej Ukraińców decyduje się na opuszczenie Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal fakt24.pl według danych ZUS spada liczba obywateli Ukrainy, którzy płacą składki na ubezpieczenie. W październiku 2018 roku do ubezpieczenia zgłoszono w sumie 587 tys. cudzoziemców, z czego 441 tys. stanowili Ukraińcy. Jednak w styczniu tego roku było ich mniej.

– Fala pracowników ze wschodu przybierała od kilku lat. W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników. Na początku stycznia w zusowskich rejestrach było prawie 421 tys., a jeszcze jesienią minionego roku ponad 441 tys. Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik okręgowy ZUS w Opolu.

Najwięcej przyjezdnych zza wschodniej granicy odnotowano między lipcem a październikiem 2018 roku. W lipcu polscy przedsiębiorcy deklarowali zatrudnienie w ZUS 418,5 tys. Ukraińców. Wzrost wynosił 22,5 tys.

Jednak nie wszędzie odnotowuje się spadek przyjezdnych. – Nie we wszystkich polskich miastach spadek ubezpieczonych obywateli Ukrainy w ostatnich trzech miesiącach jest odczuwalny. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czyli największych ośrodkach, choć nieznacznie, po kilkaset osób, to jednak przybyło ubezpieczonych obywateli ukraińskich. W stolicy, od października do stycznia przybyło prawie trzy tysiące legalnie pracujących przybyszów z tego kraju i obecnie jest ich w samej Warszawie prawie 80 tys. Łącznie trzy warszawskie oddziały ZUS obsługują obecnie 135 500 ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami – kontynuuje Sebastian Szczurek.

Ukraińcy od dłuższego czasu stanowią od 73 do 76 proc. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce. Najwięcej z nich znalazło pracę w woj. mazowieckim (92,5 tys.), wielkopolskim (46,3 tys.) i dolnośląskim (43,2 tys.). Najmniej pracujących obywateli Ukrainy jest w woj. świętokrzyskim (5,7 tys.), warmińsko-mazurskim (5,5 tys.) i podlaskim (3,7 tys.).

Od 2015 roku ZUS odnotowywał wzrost przyjezdnych z ponad 170 krajów, którzy szukali zatrudnienia w Polsce. W 2015 roku ZUS zarejestrował 185 tys. cudzoziemców. W 2016 roku już 293 tys., a 16 tys. założyło własną działalność gospodarczą. Największy wzrost został odnotowany w 2017 i 2018 roku. (PAP)

Czy myślicie, że to dobra wiadomość czy jest wręcz odwrotnie?

Źródło: fakt24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!