Polska Wiadomości

Coraz więcej Polaków chce wyjścia z Unii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ostatnich dniach przeprowadzono nowy sondaż poparcia dla Unii Europejskiej. Zdaniem 53,5 proc. badanych zalety członkostwa Polski w tej organizacji przeważają nad wadami, według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą, a 16,7 proc. twierdzi, że przeważają wady. Tak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Coraz więcej Polaków chce wyjścia z eurokołchozu. 32 proc. ankietowanych uważa, że z członkostwa w UE wynikają zdecydowanie zalety, zaś 21,3 proc. – raczej zalety. Według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą. Zdaniem 5,8 proc. respondentów członkostwo w UE to zdecydowanie wady, natomiast zdaniem 10,9 proc. to raczej wady. 5,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Z sondażu wynika też, że wśród zalet członkostwa w UE Polacy najczęściej wymieniają otwarte granice państw członkowskich (45,2 proc.), fundusze unijne (20,6 proc.), wzrost bezpieczeństwa Polski (18,9 proc.) oraz możliwość kształcenia za granicą (3,7 proc.).

Wśród wad wymieniono narzucanie Polsce prawa przez Brukselę (33,8 proc.), nierówne traktowanie krajów członkowskich (30,5 proc.), migrację (12,5 proc.) oraz traktowanie Polaków jako tanią siłę roboczą (4,6 proc.)

Teortycznie wyniki pokazują mocne poparcie dla członkostwa Polski w UE. Warto jednak przypomnieć, że w listopadzie 2020 roku IBRiS zadał identyczne pytanie.  Od tamtego czasu o niemal 11 pkt proc. ubyło euroentuzjastów, o około 9 pkt proc. przybyło tych, którzy widzą równoważenie się zalet i wad.

Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, stosunek do Unii stał się mocno powiązany z biezącymi sympatiami politycznymi. Aż 94 proc. wyborców tzw. Koalicji Obywatelskiej i tylko 17 proc. wyborców PiS jest euroentuzjastami. Trzy lata temu polaryzacja nie była tak duża. Zdaniem ekspertów wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego, ubożsi i zamieszkujący mniejsze miejscowości mają powody, aby bardziej obawiać się proekologicznych pomysłów UE. Antyunijną retorykę nasila także PiS i Konfederacja, przy czym PiS jest zwykle nieszczere w tym działaniu.

Polecamy również: PILNE! Żydowscy naziści zamordowali w Gazie polskiego wolontariusza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!