Wiadomości

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w województwie śląskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

​W Polsce systematycznie rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców. To samo dotyczy też województwa śląskiego. Obecnie legalnie pracują tam obywatele ponad 90 krajów. Najwięcej zagranicznych pracowników jest z Ukrainy.

Obecnie w Śląskiem pracuje już ponad 70 tysięcy obywateli innych krajów. To o prawie 20 tysięcy więcej niż przed rokiem.

Najwięcej takich osób, a wyznacznikiem są tu regularnie opłacane składki ubezpieczenia społecznego, pracuje w Zabrzu i okolicy. Następne w kolejności są Bielsko-Biała, Chorzów i Częstochowa.

Obecnie w Śląskiem legalnie zatrudnionych jest ponad 56 tysięcy obywateli Ukrainy. To ponad 80 proc. wszystkich pracujących tu obcokrajowców. Zdecydowanie mniej – niespełna 2,5 tysiąca- jest legalnie zatrudnionych Białorusinów i niespełna dwa tysiące Gruzinów.

Zdarzają się też przypadki zatrudniania pracowników z Argentyny, Ekwadoru czy nawet Madagaskaru.

W sumie w całym kraju składki na ubezpieczenie społeczne płaci już ponad 800 tys. zatrudnionych tu obcokrajowców. W ciągu ostatniego roku liczba ta zwiększyła się o ponad 200 tysięcy. Najwięcej – ponad 600 tysięcy – jest obywateli Ukrainy.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!