Wiadomości

Coraz więcej amerykańskich żołnierzy w Iraku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykanie wysyłają kolejnych 200 żołnierzy do Mosulu do walki z Państwem Islamskim (ISIS) – przekazali agencji Foxnews przedstawiciele Departamentu Obrony. Dwie jednostki 82 Dywizji Powietrznej wzmocnią siły USA w Iraku na wniosek dowódcy tych sił w Bagdadzie.

Dodatkowe siły z 82. Dywizji Powietrznej zostaną skierowane do byłej irackiej bazy wojskowej Qayyarah (Q-West), która jest pod kontrolą amerykańską od ostatniego lata. Obecnie w bazie, która znajduje się 65 km na południe od Mosulu, znajdują się sterowane satelitarnie systemy rakietowe HIMARS oraz bojowe helikoptery Apache. Walki o Mosul ciągną się już ponad 5 miesięcy i siły koalicji mają nadzieję na zakończenie ich sukcesem w nadchodzących tygodniach.

W piątek, parę dni po przybyciu do Zatoki Perskiej, odrzutowce z lotniskowca USS George H.W. Bush zaczęły naloty na cele IS. W zeszłym miesiącu odrzutowce z tego lotniskowca, przebywającego we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, przeprowadziły już naloty na cele IS w Syrii.

W sobotę koalicja przyznała, że doszło do zbombardowania przez ich myśliwce rejonu w zachodniej części Mosulu, gdzie przebywało około 200 cywilów. Siły koalicji podają, iż ostrzał został przeprowadzony na prośbę sił irackich.

Wcześniej przedstawiciel Pentagonu na konferencji prasowej oznajmił, iż nie przewiduje się wysłania dodatkowych, dużych ilości żołnierzy koalicji ponieważ aktualne działania przynoszą rezultaty.

82 Dywizja Lotnicza ma już w Iraku i Kuwejcie około 1,7 tys. żołnierzy, pomagających siłom irackim w walce z IS. Szacuje się, iż w Iraku stacjonuje około 6.000 żołnierzy amerykańskich. Misja 200 dodatkowych żołnierzy w Iraku ma być tymczasowa.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!