Wiadomości

Coraz mniej wilków w Wigierskim Parku Narodowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z kilkudziesięciu do poniżej dziesięciu osobników zmniejszyła się liczba wilków w Wigierskim Parku Narodowym (Podlaskie). Populacja wilka spada od około czterech lat – poinformowano PAP w WPN.

Od 2015 r. wilki występujące w WPN nie rozmnażają się.

„Jest zapaść. Wilków jest coraz mniej i to jest za mało tych zwierząt na tym obszarze” – powiedział Maciej Romański z Pracowni Naukowo-Edukacyjnej WPN.

Jeszcze cztery-pięć lat temu w parku było ok. 30 wilków. Teraz – według szacunków WPN – jest jedynie sześć lub osiem osobników.

Maciej Romański wymienia kilka przyczyn takiej sytuacji. Jedną z nich jest migracja wilków z wigierskiego parku.

„Stało się tak, bo doszło do walki między zwierzętami o pozycję w stadzie na tym terenie. W parku pojawiły się też wilki z zewnątrz” – powiedział PAP pracownik parku.

Dodatkowo, wśród wilków z Suwalszczyzny zapadła epidemia. Część z nich zachorowała na świerzbowca – pasożyta powodującego utratę sierści i w konsekwencji wychłodzenie organizmu, nierzadko prowadzące do śmierci. Kilka wilków padło z tego powodu.

Kolejnym powodem spadku populacji wilka – według Romańskiego – jest ingerencja człowieka. Od 2015 r. na terenie parku i w jego pobliżu znaleziono kilka martwych wilków, które wpadły we wnyki albo zostały zastrzelone.

Obecnie w WPN jest kilka wilczych par. Naukowcy z parku mają nadzieję, że w tym roku zwierzęta wreszcie się rozmnożą.

„Jedna z par zachowuje się tak, jakby przygotowywała się do godów” – mówi Romański. Wilki szczenią się na przełomie kwietnia i maja. W jednym miocie zwykle rodzi się od czterech do siedmiu wilcząt, ale zdarzają się mioty liczące do 12 szczeniąt.

Pracownicy WPN z niecierpliwością czekają na narodziny młodych wilków, bo zbyt mała ich ilość to niedobra wiadomość dla parku.

„Obecność wilków sprzyja regeneracji lasu. Wilk w naturalny sposób reguluje populacje innych zwierząt takich, jak sarny, jelenie, dziki i lisy. Wilk selekcjonuje zwierzęta słabe i chore” – wyjaśnił Romański.

Wilki znad Wigier polują także na bobry, których w tym regionie jest nadmiar od wielu lat.

„Wilki polubiły i polują na nasze bobry, chociaż to małe zwierzęta. Widocznie to mięso musi im szczególnie smakować” – dodał Maciej Romański.

W Polsce – według różnych źródeł – żyje od 1500 do 2500 wilków. Stada liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają ściśle określoną hierarchę wewnętrzną.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!