Wiadomości

Co wleciało z Białorusi? Dowództwo Operacyjne zabiera głos

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojsko i inne służby prowadzą akcję poszukiwawczą obiektu powietrznego, który w piątek wieczorem wleciał w przestrzeń powietrzną Polski z terytorium Białorusi.

Obiekt wleciał nad Polskę w okolicach Białowieży, zniknął z radarów pod Rypinem. Wszystko wskazuje na to, że to balon obserwacyjny. Nowe informacje w tej sprawie przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W sobotę nad ranem Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w komunikacie, że z Białorusi w polską przestrzeń powietrzną wleciał obiekt powietrzny. „Zgodnie z informacjami COP (Centrum Operacji Powietrznych – przyp. red.) prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina” – podawał resort obrony, zaznaczając, że dowódca operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu.

Nowe informacje w tej sprawie przekazała oficer prasowa Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Ewa Złotnicka. Powiedziała, że obiekt latający wleciał z terenu Białorusi w polską przestrzeń powietrzną w piątek 12 maja około godz. 20.30 w okolicach Białowieży.

Podkreśliła, że został zaobserwowany, gdy był jeszcze w przestrzeni powietrznej Białorusi. – Po przekroczeniu granicy prowadzony był monitoring radiolokacyjny. Również w chwili pojawienia się obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej uruchomione zostały wszystkie obowiązujące w tego typu przypadkach procedury – dodała.

Poinformowała, że poderwana została para dyżurna myśliwców MiG-29, następnie F-16. Pół godziny po północy obiekt przestał być widoczny przez wojskowe środki rozpoznania. Miało to miejsce w okolicach Rypina.

– Dziś o godz. 5 rano dowódca operacyjny RSZ rozpoczął aktywację sił, które może wykorzystać do zadania poszukiwania tego typu obiektu. Zostało postawione zadanie dla dyżurnego śmigłowca SAR i aktualnie prowadzi on zadania poszukiwawcze. Od godz. 8 rano również w przestrzeni powietrznej poszukiwania prowadzi bezzałogowy statek powietrzny. Rano poszukiwania rozpoczęła grupa naziemnego poszukiwania z WOT. Od godz. 5.30 na miejscu zdarzenia znajdują się patrole policji – przekazała Złotnicka. Jak dodała, „postawiono zadanie do aktywowania kolejnego pododdziału wzmocnienia z WOT”.

„Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najbliższy posterunek policji” – alert RCB o takiej treści został wysłany do mieszkańców trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!