Felietony

Co wiemy o koncentracji wojsk rosyjskich na Białorusi?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanie koncentrują swe wojska u granic Ukrainy nie tylko na terytorium Rosji, ale także na Białorusi, gdzie ściągane są jednostki ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, a więc z najodleglejszych zakątków Rosji. Rzekomo przybywają one tam na ćwiczenia „Союзная Pешимость 2022”, ale – jak zauważyli Michael Sheldon i Lukas Andriukaitis, którzy zebrali do kupy to, co wiemy o koncentracji wojsk rosyjskich na południu Białorusi – nie ma tam żadnych poligonów.

Rzeczyca

Jak piszą w swym opracowaniu Michael Sheldon i Lukas Andriukaitis, w ciągu ostatniego tygodnia w internecie pojawiła się spora ilość filmów ze stacji Rzeczyca i jej najbliższej okolicy. Podkreślmy, że po części wynika to z faktu, iż stacja kolejowa zlokalizowana jest w centrum miasta, a po części ze względu na ilość przybywającego tam sprzętu. Rzeczyca znajduje się około 60 km od granicy z Ukrainą i 300 km na północ od Kijowa. Wykorzystując dostępne źródła, udało się ustalić, iż przybywający tam sprzęt pochodzi z 5. Brygady Pancernej w Ułan-Ude i 37. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych w Kiachta, obie te jednostki należą do 36. Armii Ogólnowojskowej stacjonującej w Republice Buriackiej, na południe od jeziora Bajkał.

20 stycznia udostępniono film przedstawiający pięć czołgów podstawowych T-72B3 przybywających na stację Rzeczyca. Analiza ich numerów taktycznych wykazała, że ​​pochodziły z 37. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych w garnizonu Kiachta. W pociągu widoczne były również cztery bojowe wozy piechoty BMP-2, a także opancerzone pojazdy medyczne.

21 stycznia pojawił się kolejny film przedstawiający pociąg w pobliskim Homlu przewożący 10 BMP-2, pociski rakietowe krótkiego zasięgu Stirłla-10 oraz inny sprzęt. Wiele filmów ze stacji Rzeczyca pokazuje duże ilości niezidentyfikowanych BMP-2, które mogą pochodzić z 37. Brygad Strzelców Zmotoryzowanych lub 5. Brygady Pancernej.

Usunięty teraz materiał filmowy przedstawiał pociąg z 34 BMP-2 i jednym samobieżnym systemem przeciwlotniczym ZSU-23-4 „Szyłka”. Ta liczba bojowych wozów piechoty stanowi większą część batalionu zmotoryzowanego. Inne materiały ukazywały ponad osiemnaście samobieżnych haubic 2S3 152 mm i dwanaście wieloprowadnicowych systemów rakietowych BM-21, które potencjalnie należą do 37. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych. To jedne z bardziej powszechnych systemów artyleryjskich przemieszczających się na Białoruś ze Wschodniego Okręgu Wojskowego wraz z 2S1 i BM-27.

22 stycznia w Rzeczycy pojawił się pociąg wiozący około 30 czołgów T-72 różnych wariantów. Jest to odpowiednik batalionu czołgów, którego w brygadzie czołgów są zwykle trzy. Czołgi nosiły taktyczne oznaczenia 5. Brygady Pancernej z Ułan-Ude.

Pojawił się tam też co najmniej jeden inny pociąg z batalionem T-72 z 5. Brygady Pancernej z Ułan-Ude, który przybył na stację Rzeczyca. Osobny film, teraz usunięty, pokazywał 14 BMP-2 z 5. Brygady Pancernej zatrzymanych na stacji Rzeczyca. Kilka innych filmów przedstawia dodatkowe czołgi i inny specjalistyczny sprzęt, taki jak systemy walki elektronicznej Borisoglebsk-2 i opancerzone układacze mostów MTU-72. Jak dotąd do Rzeczycy przybyło łącznie 71 czołgów T-72 różnych wariantów.

Sprzęt przybywający do Rzeczycy wydawał się przemieszczać na południe po rozładunku na stacji. Świadczy o tym kilka fragmentów materiałów filmowych z otwartym kodem źródłowym, na których widać kolumny pojazdów opancerzonych poruszające się po polach w kierunku autostrady M-10.

Mozyrz

Sprzęt, który prawdopodobnie pochodził z 64. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych z Chabarowska, został zauważony, jak przemieszczał się do Mozyrza, 50 km na północ od granicy z Ukrainą, i opuszczał stację w kierunku południowym w kierunku Ukrainy. Nagranie wideo opublikowane 22 stycznia pokazało, że pociąg z 10 BMP-2 BWP i 13 czołgami T-80BVM przejeżdża przez Rzeczycę na zachód. Nagrania przesłane do TikTok następnego dnia ujawniły T-80BVM wraz z samobieżnymi haubicami 2S1 122 mm przejeżdżające przez wioskę Kamenka na południe od Mozyrza.

Wydaje się, że 64 Brygada Strzelców Zmotoryzowanych ściągnęła już w rejon Mozyrza większość swych pododdziałów. Są tam mianowicie co najmniej dwa bataliony zmotoryzowane, batalion czołgów, albo większa jego część, a także co najmniej jeden dywizjon artylerii samobieżnej.

Na miejscu zameldowały się już też elementy 69. Brygady, która również podlega dowództwu 35. Armii Ogólnowojskowej. Wydaje się przy tym, że większość związków i oddziałów tejże armii koncentruje się właśnie w rejonie Mozyrza (wyjątek stanowi wyposażona w Iskandery 107. Brygada Rakietowa, która rozłożyła się w Osipowiczach).

Kilka dni później pojawił się materiał filmowy przedstawiający siedem BM-27 wraz z transporterami ładowanymi na R-31 w kierunku Mozyrza od północy. Analiza tego materiału pozwoliła nam stwierdzić, że sprzęt należy do 165. Brygady Artylerii.

Początkowo nie byliśmy tego pewni, ale z czasem udało się ustalić, że sprzęt ten z całą pewnością należy do 1`65 Brygady Artylerii… Niedawno do Mozyrza przybył kolejny pociąg związany ze 165. Brygadą Artylerii, wioząc dodatkowe transportery-ładowarki wraz z radarem przeciwbateryjnym Zoopark-1. Użytkownik Twittera @danvan71 wskazał lokalizację w lesie w pobliżu miejsca, w którym wcześniej zauważono T-80BVM, jako prawdopodobną lokalizację rozwijającego się obozu wojskowego.

19 stycznia prorządowe media białoruskie opublikowały materiał filmowy dot. 38. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych przybywającej do pobliskiego Jelska, niespełna 20 km od granicy białorusko-ukraińskiej.

Na TikToku pojawiło się też kilka innych filmów pokazujących pociągi z wyposażeniem 38. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych w drodze do Jelska. Sprzęt można było rozpoznać po skierowanym ku górze trójkątowi, który żołnierze rosyjscy czasami malowali wraz z numerami taktycznymi.

23 stycznia białoruski serwis informacyjny MotolkoHelp opublikował zdjęcia artylerii rakietowej BM-21 122 mm na stacji Jelsk.

Brześć

18 stycznia oficjalny kanał białoruskiego wojska na YouTubie ВоенТВ Беларуси zamieścił nagranie wideo przedstawiające przybycie pociągów wojskowych na Białoruś. Użytkownik Twittera @Danspiun zasugerował, że wideo zostało nagrane w Brześciu, około 50 km od północno-zachodniej granicy Ukrainy. Geolokalizacja przez DFRLab potwierdziła, że ​​rozładunek sprzętu wojskowego miał miejsce w południowej części Brześcia.

Dodatkowe filmy pojawiły się tego samego dnia w mediach społecznościowych, nakręcone przez lokalnych Białorusinów. Na tych filmach sprzęt wojskowy został uchwycony już rozładowany, poruszający się po ulicach Brześcia. Geolokalizacja pierwszego filmu pokazała, że ​​film został nakręcony na ulicy Drużnaja (Дружная вуліца), tuż za platformą rozładunkową. Kolejne wideo, które pojawiło się tego samego dnia, uchwyciło już w ruchu kolumnę pojazdów wojskowych. Geolokalizacja filmu DFRLab ujawniła, że ​​zostało zrobione na drodze P17. Rosyjskie pojazdy na filmie poruszały się na północ, prawdopodobnie w kierunku drogi P94, która prowadzi do głównego poligonu Brześć.

Sądząc po wojskowych oznaczeniach żołnierzy, którzy stali w szyku na filmie, była to rosyjska 36. Samodzielna Gwardyjska Brygada Strzelców Zmotoryzowanych. Nagranie sugeruje, że jednostka jest wyposażona w bojowe wozy piechoty BMP-2, czołgi T-72 i ciężarówki wojskowe.

Baranowicze

155. Brygada Marynarki Wojennej Rosyjskiej Floty Pacyfiku (155. Brygada) została zarejestrowana jako będąca w ruchu już 14 stycznia 2022 r. Brygada jest na stałe rozmieszczona we Władywostoku, wzdłuż rosyjskiego wybrzeża Pacyfiku.

17 stycznia ta sama brygada została udokumentowana przemieszczając się przez Woroneż. A 25 stycznia filmy sugerowały, że skład przybył na Białoruś, ale nie określił jego konkretnej lokalizacji. 25 stycznia Motolko Help opublikowało zdjęcia sugerujące, że 155. Brygada dotarła do celu. Geolokalizacja DFRLab potwierdziła, że ​​wojska wyładowały swój sprzęt na stacji kolejowej Polonka, na zachód od Baranowicz, około 200 km na północ od granicy z Ukrainą.

Jednostka była wyposażona w bojowe wozy piechoty BMP-3, czołgi T-80BV, w pełni opancerzone pomocnicze opancerzone wozy MT-LB oraz lekkie samobieżne moździerze 120 mm Nona-S. Jednak najbardziej wyróżniającym się elementem wyposażenia był 9K33 Osa, wysoce mobilny, niskopoziomowy, taktyczny system rakietowy ziemia-powietrze krótkiego zasięgu o zasięgu 12 km.

Wygląda na to, że w kierunku Białorusi kierują się też pododdziały 127 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych ze składu 5 Armii Ogólnowojskowej, na razie jednak nie wiadomo, że ewentualnie mogą one się rozładować.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!