Wiadomości

Co najmniej jedenaście osób poniosło śmierć w ataku moździerzowym w Kabulu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 11 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku moździerzowego na zgromadzenie polityczne szyitów, przeprowadzonego w czwartek w zachodniej części Kabulu, stolicy Afganistanu – poinformowały władze tego kraju. Obrażenia w ataku odniosło blisko sto osób.

Wcześniejszy bilans mówił o trzech zabitych i 32 rannych.

Rzecznik afgańskiego MSW Nasrat Rahimi powiedział, że wszyscy zabici w ataku to cywile, a wśród rannych są członkowie afgańskich sił zbrojnych. Dwóch napastników zostało zabitych, a trzeci aresztowany.

Atak moździerzowy został przeprowadzony na zgromadzenie z udziałem wielu wysokich rangą afgańskich polityków. Przyznało się do niego dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Zgromadzenie miało charakter ceremonii z okazji 24. rocznicy śmierci Abdula Ali Mazariego, jednego z prominentnych dowódców rebeliantów w czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie i późniejszej wojnie domowej. Mazari był przywódcą Hazarów, szyickiej mniejszości etnicznej, która jest często atakowana przez sunnickich ekstremistów w różnych częściach Afganistanu.

Hazarowie to lud pochodzenia mongolskiego posługujący się językiem z irańskiej grupy językowej. Ta szyicka mniejszość stanowi, według różnych źródeł, od 9 do 15 proc. 34-milionowej populacji Afganistanu i uważana jest za najbiedniejszą grupę etniczną w kraju. Hazarowie regularnie skarżą się na dyskryminację.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!