Wiadomości

Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych zamachów w Mogadiszu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 17 osób zginęło w niedzielę w dwóch zamachach w stolicy Somalii, Mogadiszu – poinformowała miejscowa policja. Do tych ataków przyznało się związane z Al-Kaidą islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab.

Do pierwszego zamachu doszło na przedmieściach stolicy. Przed policyjnym punktem kontrolnym eksplodował samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Zginęło tam pięciu policjantów i siedmiu cywilów. Kolejny pojazd eksplodował później w centrum Mogadiszu, przed jedną z popularnych restauracji. Wybuch spowodował śmierć pięciu osób.

Nie wiadomo, ilu zamachowców zginęło w tych atakach.

Al-Szabab, ugrupowanie powiązane ze wschodnioafrykańskim odłamem Al-Kaidy, walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu.

W ostatnich latach ekstremiści ponieśli duże straty, ale ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju.

W październiku 2017 roku w wyniku eksplozji dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi zginęło 512 osób. Był to najkrwawszy zamach w historii Somalii, za który odpowiedzialnością obarczono Al-Szabab.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!