Wiadomości

Co dzieje się w Iranie? Po wyparciu sił porządkowych pojawiły się tureckie flagi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od soboty na ulicach irańskich miast mają miejsce masowe demonstracje, którym towarzyszą gwałtowne starcia z policją. Wczoraj zamieszki miały miejsce w co najmniej 86 miastach w 26 prowincjach kraju. Przedwczoraj do protestów, które zaczęły się w Irańskim Kurdystanie, po czym objęły także miasta perskie, dołączyli Turcy z Południowego Azerbejdżanu, a wczoraj – Beludżowie i Arabowie. Demonstracjom od pierwszego dnia towarzyszą starcia z siłami porządkowymi. Jest wielu rannych, jest też sporo ofiar śmiertelnych…

Iskrą, która doprowadziła do wybuchu, była śmierć Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję za „nieodpowiedni ubiór”. 22-latka z Irańskiego Kurdystanu po „przesłuchaniu” zapadła w śpiączkę i zmarła. Skierowani do tłumienia protestów funkcjonariusze używają nie tylko pałek, gazu łzawiącego, broni gładkolufowej i armatek wodnych, ale nierzadko też strzelają ostrą amunicją. O tym, co działo się w ostatnich dniach, pisaliśmy tutaj:

Wrzenie rewolucyjne w Iranie. Policjanci uciekają przed młodymi ludźmi

Protesty mają bardzo gwałtowny charakter. Podpalane są budynki administracyjne, komendy i komisariaty policji, pojazdy policyjne… W wielu miejscach policjanci zmuszeni byli uciekać przed agresywnym tłmem, a funkcjonariusze, którzy wpadli w ręce tłumu, byli dosłownie linczowani. W “stolicy” Irańskiego Beludżystanu, w Zahedanie, doszło do śmiertelnego pobicia strażnika rewolucji islamskiej, który wcześniej strzelał do demonstrantów…

O ile w miastach perskich dominują hasła społeczno-obyczajowe, to w miastach zamieszkałych przez Kurdów, Arabaów, Turków i Beludżów na plan pierwszy wysuwają się hasła niepdległościowe. Tak jest między innymi w Południowym Azerbejdżanie, w szczególności w liczących 1,8 miliona mieszkańców Tebriz, gdzie demonstranci zmusili policję do wycofania się i spora część miasta znalazła się w nocy pod kontrolą demonstrantów:

Flagi irańskie były zrywane i palone, a na ich miejsce pojawiły się flagi tureckie i azerbejdżańskie, Tak było nie tylko w Tebriz, ale także w innych miastach Południowego Azerbejdżanu, takich jak Urmia, Ardabil czy Zandżan, co możemy zobaczyć na licznych filmach:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!