Wiadomości

Co dalej z obecnością amerykańskich wojsk w Syrii?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump powiedział w środę w Białym Domu, że nie zamierza podawać konkretnej daty wycofania amerykańskich wojsk z Syrii. Amerykański prezydent podkreślił, że będzie to proces “trwający jakiś czas” i obecnie nadal chce chronić syryjskich Kurdów, walczących z Państwem Islamskim (IS).

Zamiar wycofania wojsk z Syrii Trump ogłosił w zeszłym miesiącu, a decyzja ta wywołała zaskoczenie i kontrowersje na całym świecie. Zaniepokojenie nią wyrazili sojusznicy USA w walce z IS – Francja, Wielka Brytania i Niemcy – a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel prezydenta USA w międzynarodowej koalicji do walki z IS Brett McGurk podali się do dymisji.

W środę Trump wyjaśnił jednak, że obecnie nie ma konkretnego harmonogramu wyjścia sił USA z Syrii. Podkreślił, że nigdy nie brał pod uwagę zakończenia tego procesu w ciągu czterech miesięcy, tak jak to sugerowała amerykańska prasa.

Trump już po raz kolejny podkreśla, że wycofanie 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Syrii nie będzie szybkim procesem. “Powoli wysyłamy cześć naszych żołnierzy do domu, a jednocześnie dbamy o to, aby mieć siły do walki z Państwem Islamskim w Syrii” – pisał w poniedziałek na Twitterze amerykański prezydent. Kilkanaście dni temu z kolei informował o “powolnym i wysoce skoordynowanym” wycofaniu sił amerykańskich z Syrii.

Amerykański prezydent wyjaśnił także, iż do zakończenia wycofania wojsk USA z Syrii wspierać będzie dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne, na których spoczywa znaczna część walki z Państwem Islamskim, a które przez Turcję uważane są za organizację terrorystyczną.

Przypomnijmy, że najpierw mowa była o wycofaniu wojsk amerykańskich w ciągu 60 – 100 dni, później – gdy syryjskie siły rządowe i oddziały rosyjskie na wezwanie Kurdów wkroczyły do regionu Manbidż – pojawiły się doniesienia, że może to potrwać nawet cztery miesiące, teraz i ten termin okazuje się niepewny…

Czytaj też:

Amerykanie przyhamowali proces wycofywania wojsk z Syrii

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!