Wiadomości

Co dalej z amerykańską bazą rakietową w Redzikowie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 i problemy wynikające z automatyzacji opóźniły budowę bazy obrony przeciwrakietowej w Polsce – oświadczył wiceadmirał Jon Hill, dyrektor Agencji Obrony Rakietowej.

Hill odniósł się do opóźnień w budowie bazy podczas spotkania w think tanku Center for Strategic International Studies (CSIS) w Waszyngtonie. Ukończenie bazy mającej być elementem amerykańskiego systemu obrony rakietowej Aegis Ashore – pierwotnie planowane na 2018 r. – było już kilkakrotnie przekładane.

– Wprowadziliśmy dużo elementów automatyzacji budowy po stronie konstrukcji militarnej i było to trudne. To naprawdę nas spowolniło – powiedział Hill. Jak dodał, prace trwają, jednak dodatkowym czynnikiem spowalniającym je była pandemia koronawirusa.

– Restrykcje w Europie są naprawdę ciężkie. Ale w ciągu ostatniego miesiąca postawiliśmy cztery anteny radarowe (…) i wstawiliśmy system kontroli ognia, więc wygląda to, jakby już było ukończone kilka lat temu – powiedział wojskowy.

Hill nie uściślił, kiedy przewiduje oddanie bazy do użytku, jednak ostatnie plany Pentagonu mówiły o terminie nie wcześniejszym niż 2022 r.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!