Wiadomości

Ciekawe znaleziska w toruńskich lasach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tuż przed majowym długim weekendem na terenie dwóch toruńskich nadleśnictw odnaleziono interesujące artefakty.

W lasach Nadleśnictwa Cierpiszewo odnaleziono srebrną fibulę, czyli ozdobną zapinkę do szat, kształtem zbliżona do agrafki. Stan ozdoby jest bardzo dobry, zarówno oś sprężynki, jak i igła przetrwały nienaruszone.

Wstępnie ustalono, że zapinka ma około 2 tys. lat, pochodzi z kultury wielbarskiej, prawdopodobny okres datowania 80-260 n.e., czyli w okresie wpływów rzymskich. Oczywiście szczegółowo określi to i zweryfikuje konserwator zabytków.

Zupełnie innej kategorii znaleziskiem pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Dąbrowa. Podczas trwania poszukiwań archeologicznych, prowadzonych na wniosek Wdeckiego Parku Krajobrazowego, poszukiwacze historii natrafili na tablicę.

To nie jest taka zwykła tablica. Została napisana przez Niemców i postawiona w miejscu zborowej mogiły pomordowanych podczas nalotu. Prawdopodobnie tablica została zdjęta podczas pierwszych prac ekshumacyjnych i nawet miejscowy leśniczy Hubert Lemańczyk stracił nadzieję na jej odnalezienie.

Na tablicy po polsku napisano, że w mogile spoczywają polscy żołnierze, którzy oddali swoje życie za Anglię. Tablica trafi do muzeum, natomiast w zasobach leśniczego znajdzie się jej kopia.

Przy okazji poszukiwań tablicy znaleziono również niewybuchy, które zabezpieczył patrol saperski.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!