Wiadomości

Chrześcijaństwo położyło w Peru kres potwornemu bestialstwu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

227 ludzkich szczątków odkryli archeolodzy pracujący w Peru na terenie zajmowanym przed wiekami przez prekolumbijską cywilizację Chimu. Tego szokującego odkrycia dokonali specjaliści, którzy od zeszłego roku pracują w Huanchaco, nadmorskim miasteczku turystycznym na północ od stolicy Peru – Limy. Agencja AFP informuje, że to największe w historii odkrycie dzieci złożonych w ofierze. Jak tłumaczy główny archeolog Feren Castillo, dzieci w wieku od 4 do 14 lat złożono w rytuale ku czci bogów kultury Chimu, by złagodzić zjawisko „El Nino”.

Analiza ciał wykazała, że ofiary złożono w czasie deszczowej pogody. Szczątki znaleziono w pozycji zwróconej w stronę morza. Niektóre nadal miały zachowaną skórę i włosy. Na wszystkich odkrytych szczątkach widoczne są ślady cięć na bokach klatki piersiowej, wykonanych prawdopodobnie rytualnym nożem o szerokim ostrzu.

W depeszy AFP podano, że Huanchaco było miejscem, gdzie wiele ofiar z dzieci składano w czasach kultury Chimu, której apogeum przypada między 1200 a 1400 rokiem.

Po raz pierwszy archeolodzy odkryli ludzkie szczątki na wykopaliskach w dzielnicy Pampa la Cruz w czerwcu 2018 r. Było to 56 szkieletów. Pampa la Cruz znajduje się w niewielkiej odległości od Huanchaquito, gdzie w kwietniu 2018 r. znaleziono z kolei szczątki 140 ofiarowanych dzieci i 200 lam.

Cywilizacja Chimu rozciągała się wzdłuż wybrzeża Peru aż do Ekwadoru. Upadła w 1475 r. po podboju przez imperium Inków.

Hiszpańskie środki masowego przekazu szeroko komentują te odkrycia, zwracając uwagę, że przeczą one obiegowym opiniom, jakoby kolonizatorzy hiszpańscy, chrystianizując nowe lądy, doprowadzili do upadku kwitnące i wartościowe cywilizacje.

/dorzeczy.pl, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!