Wiadomości

Chrześcijański kościół w Jerozolimie zaatakowano po raz czwarty w ciągu miesiąca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (ACOHL) potępiło w poniedziałek powtarzające się ataki na rzymsko-katolicki klasztor w Jerozolimie, znajdujący się w pobliżu dzielnicy ortodoksyjnych Żydów i oskarżyło o to żydowskich ekstremistycznych osadników – donosi Daily Sabah.

Oświadczenie zostało wydane wkrótce po tym, jak pożar strawił wejście do kościoła. „Dzięki Bogu miejscowemu księdzu udało się szybko ugasić ogień” – czytamy w oświadczeniu ACOHL.

Poniedziałkowy akt wandalizmu to już czwarty w ciągu miesiąca wymierzony w ten sam klasztor – stwierdził ACOHL i dodał, że „według władz, niektórzy religijni ortodoksyjni Żydzi są podejrzani jako prawdopodobni napastnicy”.

„My, Kościoły katolickie, jednoczymy się z Kościołami prawosławnymi i wszystkimi innymi wspólnotami chrześcijańskimi w Jerozolimie i stanowczo potępiamy takie akty wandalizmu, które uderzają nie tylko w życie chrześcijan, ale także wielu, którzy wciąż wierzą w dialog i wzajemny szacunek. Akty te są sprzeczne z duchem pokojowego współistnienia różnych wspólnot religijnych Miasta” – kontynuowano w oświadczeniu.

ACOHL stwierdził, że akty te stały się częste w Jerozolimie w ostatnich miesiącach i że wszelkie władze, zarówno polityczne, jak i religijne, powinny zjednoczyć się w ich potępieniu. „Z tego powodu żądamy od izraelskich władz bezpieczeństwa poważnego zbadania tych incydentów i postawienia napastników przed wymiarem sprawiedliwości”.

Wandalizm jest strategią stosowaną przez ekstremistycznych żydowskich osadników do atakowania Palestyńczyków i ich własności w odwecie za postrzegane zagrożenia dla izraelskiej ekspansji osadnictwa. W ostatnim czasie nastąpił wyraźny wzrost ataków w Izraelu, nie tylko na kościoły chrześcijańskie, ale także na meczety muzułmańskie.

/dailysabah.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!