Świat Wiadomości

Chrześcijan został premierem syryjskiego parlamentu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po raz pierwszy od 70 lat chrześcijanin został przewodniczącym parlamentu Syrii. Na czele jednoizbowego Zgromadzenia Ludowego  stanął 58-letni Hammouda Youssef Sabbagh, uzyskując głosy 193 parlamentarzystów (spośród 252).

Urodzony w 1959 r., nowy przewodniczący pochodzi z miasta Hasaka (północno-wschodnia Syria). Jest absolwentem prawa.

Wkrótce po jego wyborze, przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Larijani wysłał swojemu nowemu syryjskiemu odpowiednikowi list gratulacyjny – który został opublikowany w ten piątek. Irański przewodniczący parlamentu pogratulował w nim także syryjskiemu narodowi i rządowi, ze względu na ostatnie zwycięstwa w walce przeciwko Daesz (ISIS).

Poprzednio chrześcijanin kierował syryjskim parlamentem w latach 30. i 40. XX w. Był to późniejszy premier Fares el-Khoury, prezbiterianin; natomiast Sabbagh należy do Kościoła syryjskiego. Obecnie chrześcijanie stanowią mniej niż 5 proc. ludności Syrii, bardzo wielu z nich uciekło przed islamistami za granicę (najwięcej do pobliskiego Libanu).

Wybór jednego z nich na tak ważne stanowisko można traktować jako swego rodzaju potwierdzenie niedawnych słów prezydenta Syrii – że chrześcijanie syryjscy są ważną częścią kraju i narodu, „nie są gośćmi, czy migrantami. Żyją tu gdzie się narodzili i gdzie rodziła się ich wiara, bez nich nie będzie Syrii.”  Bez wątpienia był to doniosły akt, który może pomóc przywrócić im nadzieję na lepszą przyszłość.

Źródło: xportal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!