Wiadomości

Chorwacka policja otworzyła ogień do imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Zachodnich Bałkanach powstał nowy szlak migracyjny. Wiedzie on przez Bośnię. Jak informują bośniackie służby, od początku tego roku do tego kraju przybyło prawie 5000 nielegalnych imigrantów. 31 maja br. chorwacka policja otworzyła ogień do furgonetki, którą przewożeni byli nielegalni imigranci.

– W wyniku nielegalnego przekroczenia chorwackiej granicy dwóch 12-letnich migrantów doznało poważnych obrażeń od kul policjantów. Funkcjonariusze strzelali w kierunku furgonetki, którą jechało 29 migrantów – poinformował rzecznik chorwackiej policji Elis Żodan.

Jak wyjaśnił, jadący samochodem migranci z Afganistanu i Iraku nielegalnie przekroczyli chorwacką granicę i dwukrotnie odmówili wykonania rozkazów policjantów, którzy nakazali zatrzymanie pojazdu.

– Kierowca pędził w kierunku policjantów i dwa razy usiłował sforsować blokadę – mówił Żodan.

Potem zbiegł z miejsca zdarzenia do lasu; wciąż poszukuje go policja. W czasie akcji policjanci otworzyli ogień w kierunku furgonetki, w wyniku czego rannych zostało dwoje dzieci.

Rzecznik poinformował, że „ciężko ranne” dzieci, Afgańczyk i Irakijczyk, zostały zabrane do szpitala w Zadarze (środkowa część Chorwacji). Dodał, że ich stan jest stabilny.

W pojeździe było w sumie 15 dzieci.

Bośnia stanowi obecnie centrum wzbierającego nowego kryzysu imigracyjnego. Rząd tego kraju ma się zebrać w Sarajewie w przyszłym tygodniu, by rozmawiać o tym, jak sobie poradzić z tym problemem. Jest to odpowiedź na słowa ministra bezpieczeństwa Dragana Mektica, który poinformował w dniu 29 maja, że od początku 2018 roku do kraju przybyło 4,870 nielegalnych imigrantów.

Oczywiście, trudno to porównywać z setkami tysięcy ludzi, którzy przemierzali ten region w 2015 roku, udając się do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, ale rosnąca liczba przybywających stanowi dla Bośni i innych krajów regionu sygnał alarmowy, że czas zająć się tym problemem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!