Wiadomości

Chiny wysłały ostrzeżenie do amerykańskiego okrętu, który przepłynął Cieśninę Tajwańską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiny poinformowały w środę, że amerykański okręt wojenny, który przepłynął przez Cieśniną Tajwańską otrzymał ostrzeżenie. Zdarzenie miało miejsce niedługo po przeprowadzonych przez Chiny ćwiczeniach w rejonie Tajwanu.

7 Flota Marynarki Wojennej USA poinformowała, że krążownik USS Port Royal przeprowadził we wtorek rutynowy tranzyt przez Cieśninę Tajwańską na wodach międzynarodowych w zgodzie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Było drugą tego typu misją na przestrzeni dwóch tygodni.

Amerykanie przeprowadzają takie rejsy mniej więcej raz w miesiącu, co powoduje reakcje Chińczyków, którzy postrzegają to jako znak poparcia dla demokratycznego rządu Tajwanu – wyspy, którą Pekin uważa za terytorium Chin.

Dowództwo wschodniego teatru działań wojennych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało w oświadczeniu, że jego siły przez cały czas monitorowały statek i ostrzegły go.

“Stany Zjednoczone często inscenizują takie dramaty i prowokują kłopoty, wysyłając niewłaściwe sygnały siłom niepodległościowym Tajwanu i celowo intensyfikując napięcia w Cieśninie Tajwańskiej” – dodano.

Marynarka amerykańska stwierdziła, że statek “przepłynął przez korytarz w cieśninie, który znajduje się poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa nabrzeżnego”.

Ministerstwo Obrony Tajwanu stwierdziło w komunikacie, że amerykański okręt przepłynął na północ przez cieśninę i że sytuacja na szlaku wodnym jest normalna.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!