Wiadomości

Chiny są gotowe dostarczyć Polsce szczepionki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przywódca Chin Xi Jinping oświadczył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że jego kraj przywiązuje dużą wagę do relacji z Polską i że jest skłonny je zacieśniać, dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19 i wspierać import polskich towarów rolno-spożywczych – podała chińska agencja Xinhua.

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej stwierdził, iż Polska jest ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej, a z Chinami łączy ją partnerstwo strategiczne – podała agencja Xinhua.

Xi Jinping ocenił, że w obecnej sytuacji Chiny i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić pragmatyczną współpracę, a także wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania. Dodał, że Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych.

Podkreślił, że Chiny są gotowe wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa i wznawiać w uporządkowany sposób podróże dwustronne. Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19 w granicach swoich możliwości i w zależności od zapotrzebowania ze strony polskiej – powiedział.

Xi Jinping dodał, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską i Europą. Ocenił to jako oznakę współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE – podała Xinhua.

Przywódca ChRL oświadczył też, że Chiny będą promować zwiększenie importu wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych z Polski poprzez tworzenie mechanizmów współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowowschodnią.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!