Gospodarka Wiadomości

Chiny otworzyły rynek na polski drób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chińskie władze zniosły zakaz importu polskiego drobiu, który obowiązywał od grudnia ub.r. w związku z przypadkami grypy ptaków – ogłosiła we wtorek chińska Administracja ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ). Decyzja ma skutek natychmiastowy.

– Jest to ogromna szansa na znaczący wzrost polskiego eksportu do Chin – ocenił kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Szanghaju Andrzej Juchniewicz. 

„Na podstawie wyników analizy ryzyka, z chwilą publikacji tej decyzji zniesione zostają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wobec sytuacji epidemicznej Polski”, opisane w ostrzeżeniu AQSIQ z 2016 roku, dotyczącym krajów, gdzie wykryto grypę ptaków” – napisano w dokumencie, datowanym na 27 listopada, opublikowanym we wtorek na stronie internetowej AQSIQ. 

Oznacza to, że polskie zakłady drobiarskie, które posiadają odpowiednie licencje, będą mogły natychmiast wznowić eksport do Chin – wyjaśnił Juchnniewicz. 

– Z wielką radością odnotowujemy decyzję AQSIQ z dnia 27 listopada 2017 roku o ponownym otwarciu rynku chińskiego dla polskiego drobiu – skomentował tę wiadomość w rozmowie z PAP Radosław Szczepański z szanghajskiego przedstawicielstwa Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD). Podkreślił, że decyzja jest wynikiem wielotorowych działań polskich władz, władz KRD i szanghajskiego biura Rady.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!