Gospodarka Wiadomości

AUTOSAN dostarczy autobusy dla wojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W fabryce AUTOSAN w Sanoku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego oraz członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adama Lesińskiego odbyła się dziś uroczystość podpisania umowy na dostawę 28 autobusów pasażerskich dla Wojska Polskiego między AUTOSAN sp. z o.o. a 2. Regionalną Bazą Logistyczną z Warszawy.
Wartość kontraktu wynosi 18 mln zł. Dzisiejsza umowa powoduje, że łączna liczba zakontraktowanych w tym roku przez AUTOSAN autobusów przekroczyła już 120 sztuk.

16 listopada 2017 r. 2. Regionalna Baza Logistyczna (2 RBLog) ogłosiła zakończenie postępowania na zakup 28 autobusów. Przetarg wygrała będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma AUTOSAN, oferując możliwość dostarczenia pojazdów za 18 mln zł. Drugi startujący w przetargu przedstawił ofertę droższą o ponad 3 mln zł. Oferta z Sanoka została wybrana między innymi ze względu na niski poziomu emisji dwutlenku węgla oraz efektywność energetyczną.

– Dwa lata temu rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o ratowaniu AUTOSANA. Wiedzieliśmy wtedy, że zakład będzie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej i będzie prowadził produkcję dla wojska. W ostatnich kilku miesiącach niektóre media próbowały zbudować wizerunek firmy, który jest kompletnie nieprawdziwy. Komuś zależało na tym, żeby AUTOSANu w ogóle nie było, żeby polskie autobusy nie jeździły po polskich drogach – powiedział sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki.

Polska armia dostaje autobusy spełniające wszystkie wymogi, oszczędzając przy tym kilka milionów złotych. W ciągu najbliższych lat polska armia potrzebować będzie jeszcze ponad 200 autobusów. Mam nadzieję, że AUTOSAN w tych postępowaniach wystartuje i życzę mu sukcesów – dodał minister Kownacki.

Zaoferowany przez AUTOSAN model posiada na liście dodatkowego wyposażenia między innymi: elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania, ogrzewaną elektrycznie przednią szybę oraz światła doświetlające zakręty.
– PGZ włożyła wiele wysiłku organizacyjnego i finansowego w to, aby AUTOSAN mógł znów zacząć produkować wysokiej jakości autobusy. Dzisiaj podpisywany jest kontrakt z wojskiem, ale spółka jest również coraz bardziej widoczna na rynku cywilnym. W przyszłym roku postawimy na rozbudowę mocy produkcyjnych zakładów, ze szczególnym naciskiem na możliwość budowy pojazdów z napędami ekologicznymi – powiedział podczas uroczystości członek zarządu PGZ S.A., Adam Lesiński.

AUTOSAN sp. z o.o. wszedł w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej w kwietniu 2016 r. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola S.A. oraz PIT-Radwar S.A. Głównym profilem jej działalności niezmiennie pozostaje produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu autobusy AUTOSAN są solidne i ekonomiczne, bliskie potrzebom pasażerów i przewoźników. Portfel zamówień spółki na dzień dzisiejszy wynosi 120 autobusów, które zostaną dostarczone w latach 2018-2019.

Obecny dynamiczny rozwój firmy nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie udzielane spółce przez podmioty z Grupy oraz samą PGZ S.A. Huta Stalowa Wola S.A. i PIT- RADWAR S.A. udzieliły Autosanowi pożyczek właścicielskich w równych kwotach po 13 450 mln zł. Kolejnej pożyczki w łącznej kwocie 13,5 mln zł udzieliła PGZ S.A., która udzieliła także poręczeń na 2,1 mln stanowiących zabezpieczenie gwarancji ubezpieczeniowych udzielanych w związku z zawieranymi przez AUTOSAN kontraktami.

/mon.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!