Wiadomości

Chiński MSZ ostrzega Stany Zjednoczone: “Podejmiemy niezbędne środki”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiny będą nadal chronić swoją suwerenność narodową w obliczu rosnącej presji ze strony USA i są gotowe podjąć niezbędne środki – oświadczył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

– Stany Zjednoczone próbują stworzyć własny blok, aby zwiększyć presję na Chiny – powiedział w poniedziałek szef MSZ w Pekinie. – Chiny są suwerennym państwem i mamy wszelkie prawa do uciekania się do niezbędnych środków w celu ochrony naszych praw – podkreślił.

Wang Yi oświadczył, że Pekin nie szuka rywalizacji z Waszyngtonem, bo taka strategia jest “reliktem przeszłości”. Stwierdził jednocześnie, że Stany Zjednoczone ostatnio “działają nieodpowiedzialnie na arenie międzynarodowej”.

Według niego “Chiny i USA muszą współpracować na równych zasadach, szanując się wzajemnie i zapewniając harmonijny i stabilny rozwój stosunków dwustronnych”.

Odnosząc się do trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szef chińskiej dyplomacji powiedział, że “Chiny utrzymają swoją konstruktywną rolę w rozwiązaniu konfliktu i będą podejmować wszelkie wysiłki w tej sprawie”.

Jego zdaniem w obliczu eskalacji sytuacji niezwykle ważne jest działanie zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych. – Mamy nadzieję, że wkrótce rozpocznie się kolejna runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji i przyniesie ona pewien postęp – oświadczył Wang Yi.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!