Wiadomości

Chińska testowa szczepionka na Covid-19 będzie produkowana w Kanadzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opracowana w Chinach próbna szczepionka na Covid-19 będzie produkowana i testowana w Kanadzie – poinformowała Kanadyjska Rada Badań Naukowych, federalna agencja wspierająca rozwój nauki w Kanadzie.

Szczepionka, wciąż jeszcze w fazie badań, została opracowana przez chińską firmę CanSino Biologics, która współpracuje z chińską armią, ale technologia używana do jej produkcji jest kanadyjska.

Obecnie kilka potencjalnych szczepionek jest już testowanych na ludziach, a chińska szczepionka jest wśród nich. Kanadyjska Rada Badań Naukowych (NRC), podpisała umowę z chińską firmą. Testowana kandydatka na szczepionkę wygląda bardzo obiecująco – podkreślił cytowany w komunikacie prezes NRC Iain Stewart.

Testowana szczepionka nosi roboczą nazwę Ad5-nCoV, zawiera antygeny SARS-CoV-2, czyli koronawirusa wywołującego Covid-19. Jest tak zaprojektowana, by zmodyfikowany wirus używany w szczepionce nie mógł się namnażać w ludzkim organizmie, ale by ludzki system odpornościowy nauczył się rozpoznawać koronawirusa i w razie zarażenia go zwalczać. Wcześniej w tym roku CanSino Biologics uzyskała zgodę chińskiego rządu na kliniczne testy szczepionki.

Wirus potrzebuje “gospodarza” do replikacji, także wirus używany do produkcji szczepionek, a w tym przypadku linia komórek “goszczących” testowaną szczepionkę została opracowana właśnie w Kanadzie, przez naukowców NRC, a chińska firma uzyskała w 2013 roku licencję na jej testowanie do własnych prac.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!