Wiadomości

Chińska firma zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chińska firma biofarmaceutyczna zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi i poszukuje 500 ochotników do udziału w drugiej fazie eksperymentu – podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Wstępne dane z pierwszej fazy wskazują, że kontynuacja testu jest bezpieczna – ogłosiła w czwartek wieczorem firma CanSino Biologics, która zamierza przeprowadzić próbę drugiego etapu wspólnie z Instytutem Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych.

W pierwszej fazie eksperymentu klinicznego wzięło udział 108 ochotników z miasta Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Podzielono ich na trzy grupy, które otrzymywały duże, średnie i niskie dawki prototypu szczepionki.

Zaobserwowano przy tym skutki uboczne – gorączkę, ból w miejscu zaszczepienia i bóle stawów. W grupie otrzymującej duże dawki częściej pojawiała się gorączka powyżej 38,5 stopni, ale w większości przypadków ustępowała samoistnie w ciągu 24 godzin – napisano w piątkowym wydaniu „Keji Ribao”, oficjalnego dziennika ministerstwa nauki i techniki ChRL.

W drugiej fazie eksperymentu 250 osobom podana zostanie średnia dawka (1 ml) prototypu szczepionki, 125 osób otrzyma dawkę niską (0,5 ml), a kolejnych 125 osób w grupie kontrolnej otrzyma placebo – przekazała gazeta.

/TVP Info, Gazeta Prawna/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!