Świat Wiadomości

Chińczycy zaprezentowali nową broń laserową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com przenośna broń laserowa nie jest już tylko domeną science fiction – podaje w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując chińskich naukowców pracujących nad laserowym karabinem zdolnym do zapalania celów oddalonych o prawie kilometr.

Karabin ZKZM-500, klasyfikowany jako broń nieśmiercionośna, wytwarza niewidoczną dla oka, przenikającą przez okna wiązkę laserową, która powoduje „natychmiastowe zwęglenie” skóry i tkanek, wywołując „ból nie do wytrzymania” – powiedział gazecie jeden z badaczy z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej przy Chińskiej Akademii Nauk w mieście Xi’an, biorący udział w opracowaniu i testach nowej broni.

Laser „w ułamek sekundy przepala ubranie”, a „jeśli materiał jest palny, cała osoba zostanie zapalona” – dodał naukowiec.

Karabin waży około 3 kg, czyli mniej więcej tyle samo, co popularny karabinek automatyczny Kałasznikowa, a jego zasięg wynosi około 800 metrów – podał „SCMP”, nie precyzując, czy w ciężarze uwzględniono również akumulatory litowe, które według dziennika mają wystarczyć na co najmniej tysiąc „strzałów” trwających po nie więcej niż 2 sekundy.

Prototyp został zbudowany przez firmę z Xi’anu, która poszukuje teraz partnera z sektora obronności lub bezpieczeństwa, by zacząć masową produkcję. Koszt wytworzenia karabinu ma wynosić ok. 100 tys. juanów (15 tys. USD) za sztukę – powiedział gazecie przedstawiciel tej firmy.

Według gazety broń mogłaby trafić do jednostek antyterrorystycznych chińskiej policji i znaleźć zastosowanie np. przy unieszkodliwianiu przestępców, którzy przetrzymują zakładników. Mogłaby też być używana przez armię do przeprowadzania ataków z ukrycia; wiązka jest dość silna, by np. przepalać ściany zbiorników z paliwem na wojskowych lotniskach, doprowadzając do zapłonu – podał hongkoński dziennik.

Jako że wiązka jest niewidoczna i bezgłośna, „nikt nie będzie wiedział, skąd nastąpił atak; to będzie wyglądało na wypadek” – powiedział inny naukowiec związany z projektem. Badacze zastrzegli sobie anonimowość ze względu na charakter projektu.

Miniaturyzacja broni laserowej wywołuje jednak obawy, że może ona wpaść w ręce przestępców lub terrorystów, którzy mogą wykorzystać jej niszczycielskie właściwości, np. dokonując podpaleń z ukrycia. (PAP)

Czy uważacie, że z czasem karabiny laserowe wyprą bardziej “tradycyjne” formy amunicji? A może jest to jedynie niepoważna mrzonka żywcem wyjęte z filmów science ficton? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!