Wiadomości

Chińczycy pracują nad laserowym karabinem zdolnym do zapalania celów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przenośna broń laserowa nie jest już tylko domeną science fiction – podaje w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując chińskich naukowców pracujących nad laserowym karabinem zdolnym do zapalania celów oddalonych o prawie kilometr.

Karabin ZKZM-500, klasyfikowany jako broń nieśmiercionośna, wytwarza niewidoczną dla oka, przenikającą przez okna wiązkę laserową, która powoduje „natychmiastowe zwęglenie” skóry i tkanek, wywołując „ból nie do wytrzymania” – powiedział gazecie jeden z badaczy z Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej przy Chińskiej Akademii Nauk w mieście Xi’an, biorący udział w opracowaniu i testach nowej broni.

Laser „w ułamek sekundy przepala ubranie”, a „jeśli materiał jest palny, cała osoba zostanie zapalona” – dodał naukowiec.

Karabin waży około 3 kg, czyli mniej więcej tyle samo, co popularny karabinek automatyczny Kałasznikowa, a jego zasięg wynosi około 800 metrów – podał „SCMP”, nie precyzując, czy w ciężarze uwzględniono również akumulatory litowe, które według dziennika mają wystarczyć na co najmniej tysiąc „strzałów” trwających po nie więcej niż 2 sekundy.

Prototyp został zbudowany przez firmę z Xi’anu, która poszukuje teraz partnera z sektora obronności lub bezpieczeństwa, by zacząć masową produkcję. Koszt wytworzenia karabinu ma wynosić ok. 100 tys. juanów (15 tys. USD) za sztukę – powiedział gazecie przedstawiciel tej firmy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!