Europa Świat Wiadomości

Chińczycy oskarżają Szwecję o rasizm i ksenofobię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy wyczytać na portalu pch24.pl Chińczycy zarzucają Szwedom rasizm i ksenofobię. Wszystko z powodu programu transmitowanego w piątek w szwedzkiej telewizji. Pojawił się w nim żart z Chińczyków. Chodzi o wyrzuconą z hostelu przez policję rodzinę z Państwa Środka.

W programie „Szwedzkie wiadomości” na stacji SVT przedstawiono incydent wyrzucenia chińskich turystów z hostelu. Relacji towarzyszyły satyryczne komentarze na temat Chińczyków. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang stwierdził, że doszło do „wielkiej obrazy i oburzającego ataku na Chiny i chiński naród”. Wezwał do podjęcia natychmiastowych działań.

Z kolei chińska ambasada w Szwecji wydała oświadczenie stwierdzające, że „program STV i jego prezenterzy szerzą i bronią rasizmu i ksenofobii […] oraz otwarcie prowokują i nakłaniają do rasowej nienawiści i konfrontacji z Chinami”. „Pomyśleć, że takie rzeczy dzieją się w Szwecji, broniącej równości etnicznej” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto w sobotę chińska ambasada wydała komunikat ostrzegający turystów przed wyjeżdżaniem do Szwecji. Stwierdzono, że w skandynawskim kraju każdego dnia dochodzi do przypadków kradzieży i rabunków.

Program w szwedzkiej telewizji przedstawił i komentował incydent z 2 września. Wówczas to chińska rodzina przybyła do hostelu w Sztokholmie. Ponieważ posiadali rezerwację na dzień następny, to poinformowano ich, że nie mogą się jeszcze zameldować. Stwierdzili zatem, że poczekają w hotelowym lobby.

W efekcie wezwano policję. Azjaci trafili na bruk, a świat obiegło wideo przedstawiające rodzinę siedzącą na chodniku w towarzystwie policji. „Patrzcie, jesteśmy tu, a ludzie są chorzy” – krzyczał mężczyzna po angielsku. Jego matka wołała zaś o pomoc (po chińsku).

Szwedzka prokuratura 7 września ogłosiła, że nie podejmie śledztwa w sprawie postępowania służb, gdyż nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Chińczycy komentujący incydent w mediach społecznościowych mają podzielone zdania. Część z nich solidaryzuje się z rodakami i krytykuje policję europejskiego kraju. Inni zarzucają Chińczykom przesadę.

Czyżby trafiła kosa na kamień?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!