Wiadomości

Chciały sprzedać buty w internecie, straciły mnóstwo pieniędzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego. Kobiety na jednym z portali aukcyjnych sprzedawały obuwie. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, zostały oszukane. Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130.000 złotych, a konta 30-latki prawie 15.000 złotych.

Klika dni temu do policjantów z krapkowickiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach aukcyjnych. Z ich relacji wynikło, że na jednym z komunikatorów napisały do nich osoby zainteresowane ich ofertą. W obu przypadkach kobiety miały do sprzedania obuwie. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego. To również kupujący zaoferowali, że zorganizują kuriera, który odbierze przesyłkę, a pieniądze trafią bezpośrednio na konto.

45-latka i 30-latka weszły w linki, które otrzymały w wiadomościach nadesłanych na komunikator. Po wejściu w link pojawił się komunikat o konieczności wprowadzenia numeru karty i nr CCV (to również numer z karty bankomatowej) oraz podaniu pozostałych danych wrażliwych. Sprzedające, nieświadome tego, iż strona jest fałszywa, dane te podały. W ten sposób miały otrzymać pieniądze za sprzedawane produkty. Dodatkowo jedna z kobiet autoryzowała kod, który w tym czasie otrzymała ze swojego banku drogą SMS-ową. Treść tej wiadomości była w języku angielskim. Jak się później okazało poprzez tę autoryzację dodała kolejny telefon do swojej aplikacji mobilnej (w tym przypadku telefon oszusta).

W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych kobiet, z których kradli pieniądze. 45-latka straciła blisko 130 000 złotych, natomiast 30-latka prawie 15 000 złotych.

/Policja Opolska/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!