Wiadomości

“Charlie Hebdo” znów zamieścił karykatury Mahometa na swojej okładce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski tygodnik „Charlie Hebdo” ponownie zamieścił na swojej okładce karykatury Mahometa. Pięć lat temu, po zamieszczeniu tych samych rysunków, w wyniku zamachu na siedzibę redakcji zginęło 12 osób.

Po raz pierwszy karykatury ukazały się drukiem w duńskiej gazecie „Jyllands-Posten”. Następnie przedrukował je „Charlie Hebdo”. W obu krajach – Danii i Francji – ukazanie się satyrycznych rysunków kpiących z Mahometa doprowadziło do fali oburzenia społeczności muzułmańskiej oraz sprawiło, że redaktorzy z Francji stali się celem zamachowców.

7 stycznia 2015 r. w wyniku ataku terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo” zginęło 12 pracowników i współpracowników czasopisma, w tym znani rysownicy: Cabu, Charb, Honoré, Tignous i Woliński.

„Nigdy nie przestaniemy. Nigdy się nie poddamy” – napisał dyrektor tygodnika Laurent „Riss” Sourisseau w komentarzu redakcyjnym w najnowszym numerze gazety. Redakcja postanowiła ponownie umieścić karykatury na okładce tygodnika w związku z ruszającym jutro procesem zamachowców. Tytuł numeru brzmi „To wszystko przez to”.

„Pokazanie tych karykatur w tygodniu, w którym rozpoczyna się proces sprawców ataków ze stycznia 2015, wydało się nam niezbędne” – napisali członkowie redakcji „Charlie Hebdo” w najnowszym numerze.

Według prawa islamskiego wyśmiewanie lub obrażanie Mahometa jest karane śmiercią. Islam surowo zabrania także przedstawiania wizerunku proroków.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!