Wiadomości

Cezary Gmyz po potwierdzeniu obecności trotylu na wraku TU-154: Satysfakcję odczuję gdy…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cezary Gmyz, obecnie korespondent TVP w Berlinie, dziewięć lat temu opublikował w “Rzeczpospolitej” głośny tekst “Trotyl na wraku Tupolewa”, w którym ujawniał, że obecni na miejscu katastrofy polscy eksperci, badając wrak TU-154 wykryli przy pomocy specjalnych urządzeń, liczne ślady materiałów wybuchowych. Tekst wywołał burzę i przerażenie ówczesnych rządzących z Platformy Obywatelskiej, spowodował zwolnienie Cezarego Gmyza, ogromny, trwający latami hejt ze strony tzw. “wyznawców kultu pancernej brzozy” oraz w efekcie zniszczenie zarówno redakcji “Rzeczpospolitej”, jak i święcącego podówczas triumfy tygodnika “Uważam Rze”. Ostatnio zagraniczne laboratoria potwierdzają obecność materiałów wybuchowych na próbkach wraku Tupolewa. Cezary Gmyz udzielił wywiadu portalowi DoRzeczy.pl

– To, co można było zrobić przez ostatnie sześć lat, zrobiono. Zwrócono się do międzynarodowych laboratoriów o wykonanie ekspertyz. I te ekspertyzy potwierdziły na wraku tupolewa ślady substancji, takich jak trotyl, czy heksogen. Nie jest to wielkie zaskoczenie, ale potwierdzenie tego, co wiedzieliśmy już kilka lat temu. Natomiast problemem jest, że przedstawiciele Federacji Rosyjskiej robią wszystko, by nie udostępnić stronie polskiej dowodów w śledztwie. Chodzi na przykład o wrak, ale nie tylko – także na przykład o rozmowy z wieży. Znane są jedynie rozmowy kontrolerów z pilotami, nie znamy natomiast poleceń, jakie padały, ani rozmów między kontrolerami, gdyż stosowne nagranie zaginęło – mówi Cezary Gmyz, który dodaje, że brak dowodów na tyle utrudnia przebieg śledztwa, że być może nawet trzeba będzie to śledztwo zawiesić, do chwili zmiany władzy na Kremlu.

Zapewnia również, że nie czuje satysfakcji z powodu potwierdzenia jego doniesień na temat materiałów wybuchowych na wraku Tupolewa, a taką satysfakcję odczuje dopiero po ostatecznym wyjaśnieniu sprawy.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!