Wiadomości

CBA zatrzymało dziewięć osób, które próbowały przekręcić PKP PLK na miliard złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali dziewięć osób za usiłowanie oszustwa na szkodę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawa dotyczy utrudniania przetargu publicznego, który ogłosiła spółka.

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Wskazał, że wśród dziewięciu zatrzymanych są kierownik Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu i jego zastępca, oraz pięciu przedstawicieli spółki, która starała się uzyskać kontrakt. Wśród zatrzymanych są także radca prawny i przedsiębiorca, który współpracował ze spółką.

– Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz na Pomorzu Zachodnim – stwierdził Brodowski.

Jak poinformował rzecznik Biura, postępowanie prowadzone przez śledczych CBA dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego, ogłoszonego przez PKP PLK, które dotyczyło funkcjonującego w większości państw UE systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów.

Zatrzymane przez CBA osoby są także podejrzewane o „podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad miliard zł, a także podjęcia próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta – pracowników Instytutu – także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków dla korzyści majątkowych”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!