Wiadomości

CBA: 16 mln nienależnego dofinansowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. CBA ujawnia ponad 16 mln zł strat agencji rolnej.

 

Agenci CBA z Poznania ujawnili nieprawidłowości związane z działalnością i powstaniem grupy producenckiej z branży spożywczej. Funkcjonariusze złożyli w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa  na szkodę Skarbu Państwa  do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. W proceder jest zamieszanych siedem osób.

 

Ustalenia CBA wskazują, że obecny wicemarszałek Krzysztof Grabowski w 2011 roku, jeszcze jako członek zarządu województwa wielkopolskiego, nie dopełnił obowiązków  i wydał decyzję stwierdzająca spełnienie przez jedną z wielkopolskich spółek warunków wstępnego uznania jako grupę  producentów owoców i warzyw. Podjął taką decyzję  mimo tego, że grupa została sztucznie wykreowana, nie spełniała wymaganych prawem warunków.  Z przedłożonych informacji wynika np.  że produkcja niektórych członków grupy miała zupełnie marginalny, poniżej procentowy udział  w wartości produkcji całej grupy.

 

Taka decyzja otworzyła jednak  spółce drogę do uzyskania milionów złotych nienależnych dotacji. Zawiadomienie składane przez CBA mówi o tym, iż Krzysztof Grabowski działał w celu umożliwienia uzyskania korzyści majątkowych  przez tą spółkę.  Faktycznie –  już po tej decyzji „o uznaniu” ponad 16 mln zł państwowego dofinansowania trafiło do prywatnej  kasy poznańskich  biznesmenów.

 

Podejrzenia CBA  niezgodnej z prawem działalności dotyczą także dwóch  pracowników urzędu marszałkowskiego  z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz czterech urzędników, w tym byłego wicedyrektora, z poznańskiego oddziału ARiMR.

 

CBA zwróciło się do prokuratury o powierzenie śledztwa do prowadzenia w całości poznańskiej delegaturze Biura.

 

/Temistokles Brodowski CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!