Wiadomości

Były prezydent Chin został siłą wyprowadzony z obrad /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Xi Jinping pozostanie przywódcą Chin. Komitet Centralny Komunistycznej Partii wybrał go na stanowisko Sekretarza Generalnego. Będzie to jego trzecia pięcioletnia kadencja. Tymczasem media społecznościowe zostały zalane filmami przedstawiającymi byłego sekretarza KPCh, chińskiego prezydenta Hu Jintao, siłą usuwanego z sali obrad 20. Kongresu KPCh.

Komunistyczna Partia Chin zakończyła w sobotę w Pekinie swój XX zjazd. Zdaniem ekspertów dodatkowo umocni on władzę przywódcy kraju Xi Jinpinga. Wydarzeniem, które przykuło uwagę mediów było usunięcie z sali obrad byłego sekretarza KPCh, chińskiego prezydenta Hu Jintao.

BBC wskazuje na “dwa najbardziej prawdopodobne powody” wyprowadzenia byłego chińskiego przywódcy. Pisze, że ta sytuacja, która miała miejsce przed przemówieniem Xi Jinpinga, mogła być symbolicznym odwzorowaniem politycznych zmian, jakie następują w Chinach i tamtejszej partii komunistycznej. Wskazuje na to, że w ten sposób mogło dojść do “symbolicznego usunięcia” dawnej polityki reprezentowanej właśnie przez Hu Jintao, który był postrzegany jako człowiek stawiający na kolektywne przywództwo i zwolennik koncyliacyjności. BBC twierdzi, że zakończony właśnie zjazd umocnił pozycję Xi Jinpinga, który jest teraz najpotężniejszym przywódcą Chin od czasów Mao Zedonga. Dodaje, że lata prezydentury Hu Jintao, czyli okres od 2003 do 2013 roku, były postrzegane jako czas liberalizacji i otwarcia się na świat.

Jako drugą możliwą przyczynę wyprowadzenia polityka BBC podaje zły stan zdrowia Hu. Jednocześnie zastanawia się, dlaczego – skoro to właśnie problemy zdrowotne miały być powodem wyprowadzenia 79-latka – stało się to tak nagle i przed kamerami? “Czy możliwe jest, że doszło do “nagłego wypadku?”- stawia pytanie.

W ostatnich dekadach w chińskiej partii panowała niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi Jingping, który ma 69 lat, zerwał jednak z tą tradycją.

Oprócz Xi, członkami Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego, najważniejszego organu decyzyjnego chińskiej partii, są w kolejności rangi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.

Pierwszym wiceprzewodniczącym CKW pozostał blisko związany z Xi generał Zhang Youxia, dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący. 72-letni Zhang pozostał w komisji mimo przekroczenia nieformalnego wieku emerytalnego. Drugim wiceprzewodniczącym CKW został były dowódca wschodniego teatru działań Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), generał He Weidong. W komisji znaleźli się też Li Shangfu, Liu Zhenli, Miao Hua i Zhang Shengmin – wynika z opublikowanego przez agencję Xinhua komunikatu.

Natomiast do wyłonionego Komitetu Centralnego, oprócz dotychczasowego szefa chińskiego rządu, nie wybrano na kolejną kadencję trzech polityków: Li Zhanshu, Wang Yang i Han Zheng. Powodem odejścia polityków z Komitetu Centralnego ma być przejście na emeryturę z powodu wieku.

/BBC, TVN24, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!