Wiadomości

Były prezes Widzewa Łódź został aresztowany w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zaaresztował na trzy miesiące biznesmena i byłego prezesa klubu piłkarskiego Widzew Łódź – Andrzeja P. Prokuratura postawiła mu 45 zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej wielomilionowe pożyczki i kredyty ze SKOK w Wołominie. Zarzuty dotyczą lat 2010-2014.

„Andrzej P. został zatrzymany na polecenie prokuratora z początkiem bieżącego tygodnia w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. śledztwem dotyczącym wyłudzeń kredytów i pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie. Czynność zatrzymania realizowali funkcjonariusze DPK ABW w Warszawie” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

„Ponadto zatrzymany usłyszał 19 zarzutów związanych z dostarczaniem poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów, umów o pracę, druków ZUS RMUA ze spółek bezpośrednio powiązanych z podejrzanym” – podała PK.

Według prokuratury podejrzany brał udział w ustanawianiu hipotek na nieruchomościach, o znacznie zawyżonej wartości. Miał to robić na podstawie poświadczających nieprawdę operatów szacunkowych po to, żeby zabezpieczyć pożyczki i kredyty uzyskiwane ze SKOK w Wołominie. Doprowadziło to do uzyskania z tego banku co najmniej 19 pożyczek i kredytów o łącznej wartości ponad 45,4 mln złotych.

Za namową byłego prezesa Widzewa pożyczki i kredyty na swoje dane pozyskiwały w zamian za pieniężne korzyści osoby z najbliższej rodziny podejrzanego i pracownicy prowadzonych przez niego firm.

„Podejrzanemu ogłoszono również 25 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Kwota zarzutów związanych z podejrzeniem popełnienia przez podejrzanego przestępstwa prania brudnych pieniędzy wynosi aktualnie co najmniej 19 553 900 złotych” – przekazała PK.

Wobec Andrzeja P. zastosowano tymczasowy areszt na trzy miesiące. Za popełnione czyny grozi mu nawet do 15 lat więzienia.

“Sprawy dotyczące działającej na terenie Polski w okresie od lutego 2009 roku do października 2014 roku zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie nadzorowane są obecnie w trzech prokuraturach” – podała PK.

Jak informuje PK, głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był P. P., do 2012 roku wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie, ściśle współpracujący z byłymi członkami zarządu, tj. prezesem i wiceprezesami. Prokuratorzy badają co najmniej 1500 pożyczek i kredytów na łączną kwotę 2 511 339 850 złotych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!