Wiadomości

Były minister spraw wewnętrznych i administracji stanie przed sądem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik z SLD oraz były wiceminister finansów za czasów rządów Sojuszu Wiesław C. odpowiedzą przed sądem za przyjmowanie łapówek od jednej z katowickich firm kooperującej z kopalniami.

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert. W tej sprawie przed sądem stanie pięć osób.

Poza Janikiem i Wiesławem C. na ławie oskarżonych zasiądą byli szefowie katowickiego aparatu skarbowego i przedsiębiorca, który miał wręczać łapówki. Nikt z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Śledztwo rozpoczęło się od zawiadomienia złożonego przez Andrzeja B. – współwłaściciela firmy dostarczającej m.in. artykuły chemiczne do kopalń, która przed laty miała poważne zaległości podatkowe. Według niego, spółka korumpowała urzędników, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia zobowiązań podatkowych. Świadek zeznał, że był naocznym świadkiem korupcyjnych zachowań. Obciążył swojego wspólnika Antoniego G. i inne osoby, które odpowiedzą przed sądem.

Według oskarżenia ,Janik przyjął korzyści majątkowe w kwocie 140 tys. zł za pośrednictwo w skontaktowaniu przedstawicieli spółki z osobami pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych, a Wiesław C. – 240 tys. zł w zamian za przychylność i gotowość podjęcia działań.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!