Wiadomości

Były funkcjonariusz UB z Rzeszowa usłyszał wyrok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na dwa lata i trzy miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Dębicy (Podkarpackie) byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie Mariana S.

Wyrok zapadł w poniedziałek. Poinformowała o nim dziś naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Beata Śmiechowska.

Marian S. został oskarżony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Jesienią 1952 r. dopuścił się zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości. Według prokuratorów IPN, Marian S. fizycznie i psychicznie znęcał się „nad pozbawionymi wolności co najmniej dwoma członkami Żołnierzy Wolnej Polski w celu zmuszenia ich do złożenia wyjaśnień określonej treści”.

Członków tej organizacji wielokrotnie przesłuchiwał o różnych porach. Przesłuchania były długotrwałe. Zatrzymanych wyzywał „słowami wulgarnymi i obraźliwym””. Bił ich w twarz, kopał. Zmuszał do stania pod ścianą i uderzał po różnych częściach ciała. Marian S. wypowiadał wobec nich także groźby karalne.

Za zarzucane mu czyny sąd wymierzył łączną karę dwóch lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!