Polska Wiadomości

Były funkcjonariusz UB odpowie przed sądem za mord na Żołnierzu Wyklętym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie 18 września 2017 roku skierował do Sądu Rejonowego w Myślenicach akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi H. To były Naczelnik Wydziału do Walki z Bandytyzmem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Kazimierz H. został oskarżony o nakłonienie podległego mu funkcjonariusza UB do zadania zatrzymanemu żołnierzowi podziemia niepodległościowego Janowi S. ciosów metalową rurką w głowę, na skutek czego doznał poważnych obrażeń ciała.

Prokurator oskarżył go również o nieudzielenie zatrzymanemu pomocy medycznej w wyniku czego Jan S. zmarł 29 stycznia 1955 roku w Krakowie.

W trakcie śledztwa ustalono, że Kazimierz H. był organizatorem akcji mającej na celu ujęcie Jana S. – jednego z najdłużej ukrywających się żołnierzy podziemia niepodległościowego na terenie Polski południowej. Opracowując plan jego zatrzymania, oskarżony nakłonił podległego mu funkcjonariusza do doprowadzenia żołnierza do utraty świadomości.

Kiedy pokrzywdzony znajdował się już w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia, oskarżony nie zapewnił mu odpowiedniej opieki medycznej i zaniechał skierowania go do szpitala. W ten sposób przyczynił się do śmierci Jana S. – czytamy dalej w komunikacie.

Źródło: niezalezna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!