Felietony

Byli bojownicy, którzy przeszli na stronę syryjskich sił rządowych, ochraniają antyczne zabytki w Bosra asz-Szam

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ochroną jednego z najważniejszych zabytków Syrii – rzymskiego teatru w mieście Bosra asz-Szam, w prowincji Dara – zajmują się byli bojownicy Wolnej Armii Syrii, którzy przeszli na stronę syryjskich sił rządowych.

Antyczne miasto w leżącej w południowo-zachodniej części Syrii prowincji Dara zostało opanowane przez rebeliantów pod koniec marca 2015 roku. Wtedy to do miasta wdarło się około 3 tysięcy bojowników, którzy zmusili oddziały rządowe do jego opuszczenia. Przez trzy lata Bosra asz-Szam znajdowała się pod kontrolą bojowników.

W wyniku rozmów prowadzonych z oficerami rosyjskimi na początku lipca bojownicy z prowincji Dara zaczęli masowo przechodzić na stronę wojsk rządowych, pozostali zdecydowali się na złożenie broni i ewakuację (wraz z członkami ich rodzin) do prowincji Idlib, leżącej w północno-zachodniej Syrii i znajdującej się w większości pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników.

Obecnie miasta Bosra asz-Szam znajduje się pod kontrolą wojsk rządowych oraz byłych bojowników, którzy zdecydowali się złożyć przysięgę na wierność prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Tak na przykład walczący do niedawna z siłami rządowymi bojownicy pełnią straż w cytadeli Ajjubid oraz w starożytnym rzymskim teatrze, który pochodzi z II wieku naszej ery i uznawany jest za najlepiej zachowany tego rodzaju rzymski obiekt na świecie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!