Wiadomości

Burza we Włoszech po słowach von der Leyen. “Kiedy nadchodzą groźby od Niemców…”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We Włoszech nie tylko prawicy, ale także lewicy wyrażają zdumienie i oburzenie słowami przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która odnosząc się do niedzielnych wyborów parlamentarnych w ich kraju stwierdziła, że jeśli sprawy pójdą w “trudnym kierunku”, to KE ma “narzędzia”, takie jak w przypadku Polski i Węgier. Żądają przeprosin lub dymisji szefowej KE.

Szef centrolewicowej Partii Demokratycznej, były premier Enrico Letta, odnosząc się do słów przewodniczącej KE stwierdził: “Potrzebne jest zostawienie wolnego pola przez instytucje europejskie”. Wyraził zdanie, że wypowiedź von der Leyen “musi zostać wyjaśniona”. – Zwłaszcza zastosowana wobec Włoch staje się elementem, który wywołuje chaos – ocenił.

Zdaniem Letty, jeśli słowa te nie zostaną wyjaśnione, “będą miały odwrotny efekt od zamierzonego”. Według lidera centrolewicy, nie należy tworzyć incydentu z tej sprawy, która w jego opinii zostanie “wyjaśniona”.

Były centrolewicowy premier Matteo Renzi z ugrupowania Italia Viva powiedział: “von der Leyen z wielkim szacunkiem mówię, że nie czekamy na oceny naszej wolnej demokratycznej drogi. Domagamy się prawa do wyboru naszych reprezentantów”. – Przewodniczącej Komisji mówimy, by szanowała swoją rolę i pracowała na rzecz UE, w której szef Komisji jest wybierany bezpośrednio przez obywateli – zaznaczył Renzi.

Eurodeputowani Ligi Północnej złożyli w Parlamencie Europejskim wniosek o wysłuchanie von der Leyen w sprawie jej wypowiedzi. Wcześniej przywódca Ligi Matteo Salvini zapowiedział, że jego grupa w PE złoży wniosek o wotum nieufności dla niej.

– Wstydź się. Miejcie szacunek dla narodów Unii Europejskiej i Włochów, którzy głosują. To się nazywa demokracja – oświadczył Salvini. – A zatem przeproś albo podaj się do dymisji, także dlatego, że my pamiętamy przeszłość. Kiedy nadchodzą groźby z Niemiec i od Niemców, nie wszystko przebiega bez problemów – podkreślił.

Ursula von der Leyen grozi Włochom: „Jeśli sprawy potoczą się w trudnym kierunku, mamy narzędzia”

/i.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!