Islam Wiadomości

Bundeswehra zatrudni imamów i rabinów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W przyszłości posługę w Bundeswehrze podejmą imamowie i rabini. Niemieckie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że rozpoczyna pracę nad ustawą, która zapewni muzułmańskim i żydowskim żołnierzom wsparcie duchowe podczas służby.

Resort obrony ogłosił, że na początku zatrudni „niską, jednocyfrową liczbę” rabinów wojskowych. W tym celu – informuje telewizja Deutsche Welle – ma zostać wynegocjowany traktat między rządem a Centralną Radą Żydów w Niemczech. Tak działo się w przypadku duszpasterstwa wojskowego innych Kościołów w Bundeswehrze.

Minister obrony Ursula von der Leyen oceniła, że inicjatywa jest „ważnym sygnałem”. – Szczególnie w czasach, gdy w wielu miejscach narasta antysemityzm, dochodzi do polaryzacji w kwestiach religijnych oraz szerzy się ciasnota umysłowa – wskazała.

Zdaniem minister żołnierze-wyznawcy judaizmu i islamu także powinni otrzymać wsparcie duchowe. – Życzenie to mieli oni od dłuższego czasu i jest ono uzasadnione – przyznała.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów Josef Schuster przyjął inicjatywę z zadowoleniem. – Powołanie rabinów wojskowych jest znakiem rosnącego zaufania społeczności żydowskiej do Bundeswehry jako części demokratycznego społeczeństwa – oświadczył.

Od środy Rada organizuje w Berlinie konferencję na temat rabinów wojskowych, w której udział weźmie także Ursula von der Leyen.

W przypadku zapotrzebowania na imamów w duszpasterstwie wojskowym, resort stwierdził, że nie ma centralnej instytucji muzułmańskiej, z którą mógłby zostać zawarty traktat państwowy. Planuje się, że duchowieństwo muzułmańskie będzie związane z Bundeswehrą na podstawie „umów-zleceń”. Także w tym przypadku na początek planuje się zatrudnienie „niskiej, jednocyfrowej” liczby duchownych.

Z szacunków wynika, że w Bundeswehrze służy około 300 żołnierzy żydowskich i około 3 tys. muzułmanów. Są to dane szacunkowe, gdyż określenie przynależności religijnej jest dobrowolne. Najwięcej żołnierzy jest wyznania ewangelickiego – około 53 tys. oraz katolików – około 41 tys.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!