Wiadomości

Bundestag przyjął ustawę umożliwiającą pozbawienie islamistów niemieckiego obywatelstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bundestag przyjął ustawę, która ustala warunki odbierania niemieckich paszportów. Zaostrzone przepisy o obywatelstwie są wymierzone głównie przeciwko islamistom.

Zgodnie z ustawą obywatele Niemiec walczący za granicą lub zamierzający walczyć w szeregach Państwa Islamskiego muszą się liczyć z odebraniem mu paszportu.

Poseł CDU Michael Kuffer ocenił, że przyjęta reforma zapobiegnie temu, by do Niemiec wracali z regionów walk, głównie Bliskiego Wschodu, gotowi do używania przemocy terroryści, stając się zagrożeniem dla kraju.

Telewizja Deutsche Welle wskazuje, że zaostrzono również przepisy o nadawaniu obywatelstwa. Nie mogą go otrzymać m.in. osoby żyjące w poligamicznym związku, co jest popularne w niektórym krajach muzułmańskich. Obywatelstwo mogą też utracić nawet po dziesięciu latach od nadania osoby, które podały fałszywe dane na temat swojej tożsamości.

Przepisy nie obowiązuje jednak wstecz i nie dotyczy osób niepełnoletnich.

Zmiany w prawie krytykuje opozycja. W ocenie Alternatywy dla Niemiec są one niewystarczające, zaś FDP, Zieloni i Lewica uważają je za przesadzone. Posłowie Lewicy twierdzą, że od nowych przepisów jest tylko krok do odbierania obywatelstwa osobom, które naruszyły prawo lub stały się niewygodne politycznie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!