Świat Wiadomości

Bułgarski MIG-29 runął do Morza Czarnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com od 7 czerwca w Bułgarii trwają ćwiczenia taktyczne „Shabla 21” z udziałem jednostek amerykańskich i serbskich. Celem tych manewrów jest poprawa koordynacji w celu ochrony morskich i powietrznych granic tego kraju.

9 czerwca tego roku zaraz po starcie z bazy Graf Ignatiewo, bułgarski MiG-29 zniknął z ekranów radarów około godziny 00:45. Miał do wykonania ćwiczenia strzeleckie nad Morzem Czarnym.

Natychmiast podjęto poszukiwania. W przypuszczalne miejsce katastrofy skierowano korwety „Reszitelni” i „Bodri”. Dodatkowo wysłano dwa helikoptery, trałowiec „Tsibar” i jednostki bułgarskiej policji granicznej.

Według pierwszych informacji przekazanych przez bułgarskiego ministra obrony Georgi Panajotowa, pilot prawdopodobnie nie zdołała się katapultować. Fotele wyposażone są w sygnalizatory emitujące sygnał, a w tym przypadku milczą. Minister dodał, że pilot, który był doświadczony komendant Valentin Terziev, nie zgłosił żadnych problemów na pokładzie swojego samolotu. Musiał to być nagły wypadek – podsumował minister.

Poprzednia katastrofa bułgarskiego MiG-29 miała miejsce 26 kwietnia 2012 roku. Samolot tego typu zapalił się podczas lotu szkoleniowego. Obaj piloci zdążyli się wówczas katapultować. Bułgarskie siły powietrzne miały duże trudności z zapewnieniem utrzymania w stanie operacyjnym swoich MiG-ów 29. Rosyjska firma RSK MiG w 2015 roku potroiła koszty ich konserwacji i przeglądów.

W 2017 roku piloci MiG-29 odmówili wykonywania lotów szkoleniowych, uważając, że ich samoloty są „za stare”, a przez to niebezpieczne dla ich bezpieczeństwa. Sofia zamówiła wtedy w Stanach Zjednoczonych osiem samolotów F-16 „Viper” za 1,256 mld dolarów. Pierwsze egzemplarze trafią do bułgarskich sił powietrznych dopiero w 2024 roku.

W latach 1989-1990 Związek Sowiecki dostarczył do Bułgarii dwadzieścia dwa samoloty MiG-29, w tym osiemnaście jednomiejscowych MiG-29A i cztery dwumiejscowe MiG-29UB. 29 września 1994 rozbił się MiG-29A o nr taktycznym 25 i zginął dowódca bazy lotniczej Ravnec, mjr Iwan Dajew. 26 kwietnia 2012 wypadkowi uległ MiG-29UB i zginęła dwuosobowa załoga.

Bułgarska Rada Atlantycka wezwała do zawieszenia wszystkich lotów na myśliwcach MiG-29, które wcześniej zostały naprawione w Rosji przez producenta

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!