Wiadomości

Brytyjska policja podała tożsamość sprawcy wczorajszego zamachu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sprawcą wczorajszego zamachu w Londynie był 52-letni Khalid Masood, urodzony w hrabstwie Kent obywatel Wielkiej Brytanii, który był wielokrotnie skazany za przestępstwa niezwiązane z działalnością terrorystyczną – poinformowała w czwartek londyńska policja.

Przypomnijmy, że wcześniej media brytyjskie spekulowały, iż sprawcą zamachu mógł być Trevor Brooks, który znany jest bardziej jako Abu Izzadeen, islamski kaznodzieja oskarżany o powiązania z islamskimi ekstremistami. Później jednak informacje te poddane zostały w wątpliwość, ustalono bowiem, że Trevor Brooks prawdopodobnie przebywa jeszcze w więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

– Masood nie był objęty żadnym z prowadzonych obecnie dochodzeń, żadne wcześniejsze informacje wywiadowcze nie wskazywały na to, że zamierza przeprowadzić zamach terrorystyczny – poinformowano w wydanym komunikacie. – Był jednak znany policji i miał na koncie liczne wyroki skazujące za napaści, w tym za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także za posiadanie broni i wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu.

Wcześniej w czwartek brytyjska premier Theresa May powiedziała, że sprawca zamachu urodził się w Wielkiej Brytanii; nie ujawniła jednak nazwiska, choć było ono już znane policji. Według May kontrwywiad MI5 prowadził w przeszłości śledztwo w sprawie ekstremistycznych powiązań tego mężczyzny, ale został on wówczas uznany za „marginalną postać”.

W środę po południu Masood wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim w centrum Londynu, a następnie próbował dostać się na teren pobliskiego parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów strzegących bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa. Poza napastnikiem zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!