Świat Wiadomości

Brytyjska marynarka wysyła dwa okręty na Morze Czarne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl w sytuacji rosnącego napięcia między Rosją i Ukrainą, dwa okręty brytyjskiej marynarki wojennej wpłyną w maju na Morze Czarne. Informację podał “The Sunday Times”, powołując się na źródła wojskowe.

Ten ruch Wielkiej Brytanii ma na celu okazanie solidarności z Ukrainą i sojusznikami z NATO – informuje gazeta.

Na Morze Czarne wpłynie niszczyciel typu 45 uzbrojony w pociski przeciwlotnicze, oraz fregata typu 43 przeciw okrętom podwodnym.

Obie jednostki odłączą się od grupy zadaniowej Royal Navy na Morzu Śródziemnym i przejdą przez Bosfor na Morze Czarne.

Z kolei na flagowym okręcie grupy zadaniowej, lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, gotowe będą do akcji myśliwce  F-35B Lightning oraz śmigłowce wielozadaniowe AgustaWestland AW101, które w służbie brytyjskiej noszą nazwę Merlin.

Napięcia między Moskwą a Kijowem narastają w wyniku gromadzenia się rosyjskich wojsk wzdłuż granicy i starć na wschodzie Ukrainy między armią a prorosyjskimi separatystami.

Brytyjskie ministerstwo Obrony nie komentuje tej decyzji. Jego rzecznik powiedział tylko w rozmowie z “The Sunday Times”, że rząd Wielkiej Brytanii ściśle współpracuje z Ukrainą w celu monitorowania sytuacji i nieustająco wzywa Rosję do deeskalacji napięcia.

– Wielka Brytania i nasi międzynarodowi sojusznicy są niezachwiani w poparciu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział  rzecznik.

Co wy na to?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!