Wiadomości

Brytyjska firma Andair wstrzymała dostawy do Turcji elementów wykorzystywanych do produkcji dronów do Bayraktar TB2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjska firma Andair, która dostarczała komponenty układu paliwowego zastosowane w dronach uderzeniowych Bayraktar TB2, poinformowała o wstrzymaniu dostaw wspomnianego elementu.

Z pisma przekazanego Turkom przez firmę Andair wynika, że decyzja o wstrzymaniu dostaw została podjęta na wniosek Ambasady Armenii, która wystąpiła z wnioskiem w tej sprawie w listopadzie 2020 roku. W piśmie datowanym 11 stycznia 2020 roku firma poinformowała, że w następstwie przeprowadzonego dochodzenia, wszczętego po nawiązaniu kontaktu z Ambasadą Armenii, wstrzymała ona dostawy materiałów, a wszystkie zamówienia z Bayraktar zostały anulowane.

Są to już kolejne problemy producenta słynnych tureckich dronów bojowych, które odegrały kluczową rolę w wojnach toczonych w ubiegłym roku w Syrii, Libii, a przede wszystkim w Górskim Karabachu. Wcześniej Turcy zmuszeni byli zmierzyć się z embargiem nałożonym na nich przez Kanadę, efektem której było wstrzymanie dostaw kamer MX-15, produkowanych przez firmę Wescam, a także silników serii 912, produkowanych przez Rotax. Baykar Defense zdołał zastąpić je produktami opracowanymi w Turcji, mianowicie aparatami Aselsan CATS i silnikami PD170 TEI.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!