Europa Wiadomości

Brytyjscy parlamentarzyści sprzymierzyli sie przeciwko Borisowi Johnsonowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl brytyjscy posłowie pokonali rząd w głosowaniu w Izbie Gmin. Uchwalona poprawka ma zablokować Borisowi Johnsonowi możliwość zawieszenia parlamentu w celu doprowadzenia do twardego brexitu.

Izba Gmin stosunkiem głosów 315 do 274 przegłosowała poprawki do ustawy o Irlandii Północnej. Zmusza to rząd do przeprowadzenia debat w parlamencie w okresie przed 31 października. Najpóźniej tego dnia Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską.

Posłowie w ten sposób chcą zablokować prawdopodobnemu przyszłemu premierowi Borisowi Johnsonowi możliwość zawieszenia sesji parlamentu. Ludzie z otoczenia kandydata na lidera Konserwatystów przyznali, że biorą pod uwagę takie rozwiązanie.

Brytyjski parlament nie będzie mógł być zawieszony między 9 października a 18 grudnia, chyba że zostanie w Irlandii Północnej utworzony rząd.

Posłowie konsekwentnie opowiadają się przeciwko twardemu brexitowi, ale przyszły premier mógłby ominąć ten problem zawieszając parlament.

Poprawka Izby Lordów dotyczy projektu ustawy w sprawie Irlandii Północnej. Wymaga sprawozdań w sprawie utworzenia rządu. Ma to być regularnie omawiane w parlamencie, co zapobiega jego zamknięciu.

Jak to skomentujecie?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!